2020-2021 TABC Boys District Picks

Class 1A

Region 1

District 1
1. Booker
2. Fort Elliot
3. Miami

District 2
1. Valley
2. White Deer
3. Groom

District 3
1. Nazareth
2. Texline
3. Happy

District 4
1. Springlake Earth
2. Anton
3. Kress

District 5
1. Paducah
2. Jayton
3. Spur

District 6
1. Lorenzo
2. Petersburg
3. O’Donnell

District 7
1. Whitharral
2. Wellman-Union
3. Meadow

District 8
1. Borden County
2. Klondike
3. Sands

Region 2

District 9
1. Balmorhea
2. Sierra Blanca
3. Van Horn

District 10
1. Rankin
2. Buena Vista
3. Sanderson

District 11
1. Sterling City
2. Irion County
3. Water Valley

District 12
1. Eden
2. Menard
3. Paint Rock 

District 13
1. Eula
2. Cross Plains
3. May

District 14
1. Westbrook
2. Loraine
3. Ira

District 15
1. Knox City
2. Aspermont
3. Lueders-Avoca

District 16
1. Electra
2. Munday
3. Crowell

Region 3

District 17
1. Cherokee
2. Richland Springs
3. Lometa

District 18
1. Blanket
2. Evant
3. Priddy

District 19
1. Lingleville
2. Huckabay
3. Gordon

District 20
1. Morgan
2. Blum
3. Iredell

District 21
1. Graford
2. Bryson
3. Perrin-Whitt

District 22
1. Sildell
2. Henrietta-Midway
3. Saint Jo

District 23
1. Dodd City
2. Miller Grove
3. Ector

District 24
1. Saltillo
2. Avery
3. Sulphur Bluff

Region 4

District 25
1. Aquilla
2. Cranfills Gap
3. Abbott

District 26
1. Trinidad
2. Milford
3. Coolige

District 27
1. Laneville
2. Neches
3. Wells

District 28
1. Leggett
2. Goodrich
3. Zavalla

District 29
1. Calvert
2. Dime Box
3. Bartlett

District 30
1. Waelder
2. Moulton
3. Nordheim

District 31
1. Rock Springs
2. Leakey
3. Knippa

District 32
1. San Perlita
2. McMullen County
3. Bruni

Class 2A

Region 1

District 1
1. Gruver
2. Stratford
3. West Texas
4. Sandford-Fritch

District 2
1. Clarendon
2. Panhandle
3. Shamrock
4. Wheeler

District 3
1. Farwell
2. Olton
3. Vega
4. Boys Ranch

District 4
1. New Deal
2. Floydada
3. Lockney
4. Ralls

District 5
1. Sundown
2. Morton
3. Plains
4. Seagraves

District 6
1. New Home
2. Smyer
3. Post
4. Tahoka

District 7
1. Wink
2. Christoval
3. Fort Hancock
4. Eldorado

District 8
1. Colorado City
2. Winters
3. Forsan
4. Miles

Region 2

District 9
1. Quanah
2. Archer City
3. Windthorst
4. Olney

District 10
1. Cisco
2. Hawley
3. Albany
4. Haskell

District 11
1. Lipan
2. Poolville
3. Tolar
4. DeLeon

District 12
1. Italy
2. Hamilton
3. Itasca
4. Valley Mills

District 13
1. Lindsay
2. Muenster
3. Alvord
4. Collinsville

District 14
1. Wolfe City
2. Merit Bland
3. Tom Bean
4. Celeste

District 15
1. North Hopkins
2. Como Pickton
3. Alba-Golden
4. Quinlan Boles

District 16
1. McLeod
2. Rivercrest
3. Clarksville
4. Linden-Kildare

Region 3

District 17
1. Rosebud-Lott
2. Waco Meyer
3. Crawford
4. Bosqueville

District 18
1. Marlin
2. Mart
3. Bremond
4. Dawson

District 19
1. Martin’s Mill
2. La Poyner
3. Kerens
4. Cayuga

District 20
1. Grapeland
2. Slocum
3. Lovelady
4. Centerville

District 21
1. Union Grove
2. Hawkins
3. Carlisle
4. Beckville

District 22
1. Garrison
2. Douglass
3. Cushing
4. Woden

District 23
1. Tenaha
2. Timpson
3. Gary
4. Shelbyville

District 24
1. Dallardsville Big Sandy
2. West Sabine
3. Broaddus
4. Brookeland

Region 4

District 25
1. West Hardin
2. Hull-Daisetta
3. Sabine Pass
4. Evadale

District 26
1. Normangee
2. Iola
3. Mumford
4. Somerville

District 27
1. Hearne
2. Thorndale
3. Thrall
4. Milano

District 28
1. Schulenburg
2. Weimar
3. Flatonia
4. Louise

District 29
1. San Saba
2. Harper
3. Johnson City
4. Goldthwaite

District 30
1. SA Lee Academy
2. La Pryor
3. SA Stacey
4. Falls City

District 31
1. Port Aransas
2. Kenedy
3. Refugio
4. Three Rivers

District 32
1. San Maria
2. Premont
3. Ben Bolt
4. Agua Dulce

Class 3A

Region 1

District 1
1. Canadian
2. Bushland
3. Dalhart
4. Spearman

District 2
1. Shallowater
2. Childress
3. Abernathy
4. Lubbock Roosevelt

District 3
1. Dimmitt
2. Littlefield
3. Brownfield
4. Denver City 

District 4
1. Tornillo
2. Alpine
3. Kermit
4. Presidio

District 5
1. Crane
2. Stanton
3. Sonora
4. Reagan County

District 6
1. Wall
2. Jim Ned
3. Ballinger
4. Clyde

District 7
1. Breckenridge
2. WF City View
3. Holliday
4. Nocona

District 8
1. Peaster
2. Brock
3. Early
4. Comanche

Region 2

District 9
1. Dallas Madison
2. Grandview
3. Dallas Life Oak Cliff
4. Keene

District 10
1. Ponder
2. Pilot Point
3. Whitesboro
4. Callisburg

District 11 
1. Pottsboro
2. Bells
3. Leonard
4. Blue Ridge

District 12
1. Commerce
2. Edgewood
3. Emory-Rains
4. Chisum

District 13
1. Mineola
2. Mount Vernon
3. MP Chapel Hill
4. Winona

District 14
1. Atlanta
2. DeKalb
3. Hooks
4. New Boston

District 15
1. White Oak
2. Sabine
3. Daingerfield
4. Gladewater

District 16
1. Tatum
2. Arp
3. Waskom
4. Jefferson

Region 3

District 17
1. Lorena
2. McGregor
3. Troy
4. West

District 18
1. Malakoff
2. Rice
3. Eustace
4. Palmer

District 19
1. Little River Academy
2. Rogers
3. Cameron
4. Caldwell

District 20
1. Crockett
2. Fairfield
3. Franklin
4. Buffalo

District 21
1. Diboll
2. Central Heights
3. Hemphill
4. Huntington

District 22
1. East Chambers
2. Woodville
3. Buna
4. Kountze

District 23
1. Coldspring-Oakhurst
2. New Waverly
3. Tarkington
4. Anderson-Shiro

District 24
1. Van Vleck
2. Hitchcock
3. Hempstead
4. Boling

Region 4

District 25
1. Blanco
2. Lago Vista
3. Comfort
4. Austin IDEA Montopolis

District 26
1. SA Cole
2. SA Randolph
3. Marion
4. Luling

District 27
1. Jourdanton
2. Lytle
3. Karnes City
4. Poth

District 28
1. Industrial
2. Halletsville
3. Columbus
4. Edna

District 29
1. Aransas Pass
2. Mathis
3. Odem
4. George West

District 30
1. CC London
2. Santa Gertrudis
3. San Diego
4. Banquete

District 31
1. Lyford
2. Vanguard Rembrandt
3. Mission IDEA North
4. Weslaco IDEA Pike

District 32
1. Santa Rosa
2. Brownsville Jubilee
3. Browsville IDEA Frontier
4. Progreso

Class 4A

Region 1

District 1
1. EP Riverside
2. Clint
3. Fabens
4. San Elizario

District 2
1. Seminole
2. Midland Greenwood
3. Andrews
4. Monahans

District 3 
1. Levelland
2. Lubbock Estacado
3. Big Spring
4. Snyder

District 4
1. Canyon
2. Hereford
3. Pampa
4. Borger

District 5
1. WF Hirschi
2. Burkburnett
3. Graham
4. Iowa Park

District 6 
1. Glen Rose
2. Lampasas
3. Brownwood
4. Stephenville

District 7
1. Argyle
2. Decatur
3. Krum
4. River Oaks Castleberry

District 8
1. FW Dunbar
2. FW Eastern Hills
3. FW Benbrook
4. FW Western Hills

Region 2

District 9
1. Celina
2. Anna
3. Melissa
4. Van Alstyne

District 10
1. Oak Cliff Life Family
2. Kennedale
3. Carrollton Ranchview
4. Uplift North Hills

District 11
1. Alvarado
2. Midlothian Heritage
3. Waxahachie Life
4. Ferris

District 12
1. Dallas Carter
2. Dallas Lincoln
3. Dallas Hutchins
4. Dallas Pinkston

District 13
1. Caddo Mills
2. Kaufman
3. Quinlan Ford
4. Nevada Community

District 14
1. Canton
2. Van
3. Mabank
4. Athens

District 15
1. Paris
2. Pleasant Grove
3. Liberty Eylau
4. Gilmer

District 16
1. Tyler Chapel Hill
2. Kilgore
3. Longview Spring Hill
4. Lindale

Region 3

District 17
1. Carthage
2. Jasper
3. Lufkin Hudson
4. Paletine

District 18
1. China Spring
2. Waco La Vega
3. Waco Connally
4. Mexia

District 19
1. Burnet
2. Taylor
3. Salado
4. Jarrell

District 20
1. Austin Johnson
2. La Grange
3. Giddings
4. Smithville

District 21
1. Huffman Hargrave
2. Hardin-Jefferson
3. Hamshire-Fannett
4. Splendora

District 22
1. Silsbee
2. Little Cypress-Mauriceville
3. Bridge City
4. Orangefield 

District 23
1. Houston Yates
2. Houston Furr
3. Houston Mickey Leland
4. Houston Washington

District 24
1. Wharton
2. Navasota
3. Brookshire Royal
4. Bellville

Region 4

District 25
1. Stafford
2. LaMarque
3. Columbia
4. Brazosport

District 26
1. CC Miller
2. Sinton
3. Rockport Fulton
4. CC West Oso

District 27
1. Pleasanton
2. La Vernia
3. Gonzales
4. Navarro

District 28
1. Boerne
2. Fredericksburg
3. Wimberley
4. Bandera

District 29
1. Devine
2. Somerset
3. SA Fox Tech
4. SA Brooks Academy

District 30
1. Hondo
2. Uvalde
3. Pearsall
4. Crystal City

District 31
1. CC Tuloso-Midway
2. Kingville King
3. Zapata
4. Alice

District 32
1. Hildago
2. Port Isabel
3. Rio Hondo
4. La Feria

Class 5A

Region 1

District 1
1. EP Chapin
2. EP Andress
3. EP Burges
4. El Paso

District 2
1. EP Bel-Air
2. EP Parkland
3. EP Horizon
4. Canutillo

District 3
1. Amarillo
2. Amarillo Palo Duro
3. Amarillo Tascosa
4. Canyon Randall

District 4 
1. Lubbock Monterey
2. Lubbock Cooper
3. Lubbock Coronado
4. Abilene Cooper

District 5
1. WF Rider
2. Azle
3. Aledo
4. Granbury

District 6
1. Birdville
2. Denton Ryan
3. Richland
4. Colleyville Heritage

District 7
1. FW Wyatt
2. Arlington Heights
3. FW Southwest
4. FW South Hills

District 8
1. Mansfield Timberview
2. Mansfield Legacy
3. Mansfield Summitt
4. Crowley

Region 2

District 9
1. Frisco Wakeland
2. Frisco Independence
3. Frisco Memorial
4. Frisco Lone Star

District 10
1. Lucas Lovejoy
2. The Colony
3. McKinney North
4. Princeton

District 11
1. Carrollton Newman Smith
2. Dallas Wilson
3. Dallas Hillcrest
4. Dallas Bryan Adams

District 12
1. Lancaster
2. Dallas Kimball
3. Dallas South Oak Cliff
4. Dallas Spruce

District 13
1. Highland Park
2. Forney
3. West Mesquite
4. Mesquite Poteet

District 14
1. Red Oak
2. Midlothian
3. Ennis
4. Cleburne

District 15
1. Mount Pleasant
2. Sulfur Springs
3. Longview
4. Hallsville

District 16
1. Hunstville
2. Lufkin
3. Nacogdoches
4. Tyler

Region 3

District 17
1. Austin Northeast
2. Austin Anderson
3. Austin McCallum
4. Lockhart

District 18
1. Manor
2. Pflugerville Hendrickson
3. Pflugerville Weiss
4. Bastrop

District 19
1. Bryan Rudder
2. Katy Paetow
3. A&M Consolidated
4. Waller

District 20
1. Montgomery Lake Creek
2. New Caney
3. Kingwood Park
4. New Caney Porter

District 21
1. Beaumont United
2. Port Arthur Memorial
3. Crosby
4. Nederland

District 22
1. Manvel
2. Galveston Ball
3. Friendswood
4. Baytown Goose Creek

District 23
1. Sharpstown
2. Houston Northside
3. Houston Madison
4. Houston Austin

District 24
1. FB Hightower
2. Richmond Foster
3. FB Marshall
4. Rosenburg Terry

Region 4

District 25
1. Leander
2. Leander Glenn
3. Cedar Park
4. Georgetown

District 26
1. Boerne Champion
2. Dripping Springs
3. Alamo Heights
4. Kerrville Tivy

District 27
1. SA Brackenridge
2. SA Jefferson
3. SA Houston
4. SA Lanier

District 28
1. SA Southside
2. SA McCollum
3. SA Highlands
4. SA Harlandale

District 29
1. Victoria West
2. CC Veterans Memorial
3. CC Flour Bluff
4. CC Carroll

District 30
1. Laredo Martin
2. Roma
3. Mission Veterans Memorial
4. Rio Grande City

District 31
1. McAllen Rowe
2. Sharyland Pioneer
3. McAllen
4. PSJA Memorial

District 32
1. Brownsville Pace
2. Brownsville Veterans Memorial
3. Edcouch Elsa
4. Donna

Class 6A

Region 1

District 1
1. EP Americas
2. EP Pebble Hills
3. EP Coronado
4. EP Eastwood

District 2
1. Odessa Permian
2. Frenship
3. Abilene
4. Odessa

District 3
1. North Crowley
2. Haltom
3. Euless Trinity
4. Boswell

District 4
1. Northwest Nelson
2. Keller
3. FW Eaton
4. Timber Creek

District 5
1. Allen
2. Denton Guyer
3. Prosper
4. Denton Braswell

District 6
1. Coppell
2. Lewisville
3. Flower Mound Marcus
4. Plano Wets

District 7
1. Richardson
2. Irving MacArthur
3. Richardson Pearce
4. Richardson Lake Highlands

District  8
1. Arlington Bowie
2. South Grand Prairie
3. Arlington Lamar
4. Grand Prairie

Region 2

District 9
1. Wylie
2. Garland
3. Garland Naaman Forest
4. Garland Lakeview Centennial

District 10
1. Mesquite Horn
2. Rockwall Heath
3. Dallas Skyline
4. Rockwall

District 11
1. Duncanville
2. Waxahachie
3. DeSoto
4. Cedar Hill

District 12
1. Killeen Ellison
2. Killeen Harker Heights
3. Killeen Shoemaker
4. Bryan

District 13
1. College Park
2. The Woodlands
3. Conroe Grand Oaks
4. Conroe Oak Ridge

District 14
1. Spring Dekaney
2. Aldine Eisenhower
3. Aldine
4. Aldine Davis

District 15
1. Klein
2. Klein Forest
3. Klein Cain
4. Klein Oak

District 16
1. Cy Woods
2. Cy Park
3. Cy Ranch
4. Langham Creek

Region 3

District 17
1. Cy Creek
2. Cy Fair
3. Houston Stratford
4. Jersey Village

District 18
1. Houston Bellaire
2. Houston Lamar
3. Houston Westbury
4. Houston Heights

District 19
1. Morton Ranch
2. Katy
3. Mayde Creek
4. Cinco Ranch

District 20
1. FB Travis
2. FB Ridge Point
3. FB Elkins
4. FB Bush

District 21
1. Humble Summer Creek
2. Humble Atascocita
3. Humble Kingwood
4. Galena Park North Shore

District 22
1. Pasadena Dobie
2. Channelview
3. Deer Park
4. Pasadena

District 23
1. Alvin Shadow Creek
2. Pearland Dawson
3. Alief Hastings
4. Strake Jesuit

District 24
1. Dickinson
2. Clear Springs
3. Clear Falls
4. Clear Brook

Region 4

District 25
1. Round Rock
2. Round Rock Westwood
3. Round Rock Cedar Ridge
4. Hutto

District 26
1. Austin Westlake
2. Austin Bowie
3. Buda Hays
4. Austin

District 27
1. SA Wagner
2. Converse Judson
3. Cibolo Steele
4. SA East Central

District 28
1. SA Johnson
2. SA Clark
3. SA Roosevelt
4. SA MacArthur

District 29
1. SA Warren
2. SA Harlan
3. SA Brennan
4. SA O’Connor

District 30
1. Laredo United
2. Laredo Alexander
3. Laredo Nixon
4. Laredo United South

District 31
1. Edinburg Vela
2. PSJA North
3. Edinburg
4. Edinburg North

District 32
1. Harlingen South
2. Los Fresnos
3. Weslaco
4. Harlingen