2020-2021 TABC Girls District Picks

Class 1A

Region 1

District 1
1. McLean
2. Miami
3. Follett

District 2
1. Claude
2. White Deer
3. Groom

District 3
1. Nazareth
2. Wildorado
3. Happy

District 4
1. Springlake-Earth
2. Anton
3. Kress

District 5
1. Guthrie
2. Spur
3. Patton Springs

District 6
1. Lorenzo
2. O’Donnell
3. Crosbyton

District 7
1. Whiteface
2. Whitharral
3. Wellman-Union

District 8
1. Sands
2. Borden County
3. Grady

Region 2

District 9
1. Van Horn
2. Sierra Blanco
3. Marfa

District 10
1. Rankin
2. Buena Vista
3. Grandfalls-Royalty

District 11
1. Blackwell
2. Irion County
3. Water Valley

District 12
1. Veribest
2. Santa Anna
3. Eden

District 13
1. Eula
2. May
3. Baird

District 14
1. Hermleigh
2. Westbrook
3. Roscoe Highland

District 15
1. Aspermont
2. Roby
3. Rotan

District 16
1. Munday
2. Benjamin
3. Vernon Northside

Region 3

District 17
1. Brooksmith
2. Cherokee
3. Rochelle

District 18
1. Priddy
2. Evant
3. Zephyr

District 19
1. Huckabay
2. Strawn
3. Gordon

District 20
1. Blum
2. Iredell
3. Morgan

District 21
1. Bryson
2. Throckmorton
3. Perrin-Whitt

District 22
1. Slidell
2. Bellevue
3. Henrietta Midway

District 23
1. Dodd City
2. Ector
3. Miller Grove

District 24
1. Saltillo
2. Sulphur Bluff
3. Avery

Region 4

District 25
1. Abbott
2. Jonesboro
3. Mount Calm

District 26
1. Hubbard
2. Milford
3. Collidge

District 27
1. Neches
2. Wells
3. Kennard

District 28
1. Chireno
2. Leggett
3. High Island

District 29
1. Fayetteville
2. North Zulch
3. Barlett

District 30
1. Moulton
2. Prairie Lea
3. Austwell-Tivoli

District 31
1. Rocksprings
2. Leakey
3. Nueces Canyon

District 32
1. San Perlita
2. McMullen County
3. San Isidro

Class 2A

Region 1

District 1
1. Gruver
2. Stratford
3. West Texas
4. Sunray

District 2
1. Panhandle
2. Wellington
3. Clarendon
4. Memphis

District 3
1. Vega
2. Farwell
3. Olton
4. Bovina

District 4
1. New Deal
2. Ralls
3. Lockney
4. Hale Center

District 5
1. Sudan
2. Sundown
3. Morton
4. Plains

District 6
1. New Home
2. Ropes
3. Post
4. Smyer

District 7
1. Christoval
2. Wink
3. Ozona
4. McCamey

District 8
1. Colorado City
2. Forsan
3. Coleman
4. Miles

Region 2

District 9
1. Archer City
2. Seymour
3. Windthorst
4. Quanah

District 10
1. Haskell
2. Cisco
3. Stamford
4. Albany

District 11
1. Lipan
2. Santo
3. Hico
4. Tolar

District 12
1. Hamilton
2. Italy
3. Frost
4. Valley Mills

District 13
1. Muenster
2. Alvord
3. Era
4. Lindsay

District 14
1. Bland
2. Wolfe City
3. Ivanhoe Rayburn
4. Tom Bean

District 15
1. Boles
2. Como-Picktono
3. Cumby
4. Alba-Golden

District 16
1. McLeod
2. Clarksville
3. Rivercrest
4. Detroit

Region 3

District 17
1. Crawford
2. Bruceville-Eddy
3. Rosebud-Lott
4. Moody

District 18
1. Marlin
2. Axtell
3. Mart
4. Bremond

District 19
1. Martin’s Mill
2. La Poynor
3. Frankston
4. Kerens

District 20
1. Grapeland
2. Lovelady
3. Centerville
4. Groveton

District 21
1. Hawkins
2. Union Grove
3. Beckville
4. Big Sandy

District 22
1. Douglass
2. Woden
3. Alto
4. Cushing

District 23
1. Shelbyville
2. Tenaha
3. Timpson
4. St. Augustine

District 24
1. D. Big Sandy
2. Broaddus
3. West Sabine
4. Spurger

Region 4

District 25
1. Sabine Pass
2. Hull-Diasetta
3. Evadale
4. Deweyville

District 26
1. Snook
2. Somerville
3. Normangee
4. Iola

District 27
1. Thorndale
2. Hearne
3. Thrall
4. Milano

District 28
1. Weimar
2. Schulenburg
3. Flatonia
4. Shiner

District 29
1. Mason
2. San Saba
3. Goldthwaite
4. Harper

District 30
1. Falls City
2. Charlotte
3. Sabinal
4. Brackett

District 31
1. Yorktown
2. Three Rivers
3. Port Aransas
4. Refugio

District 32
1. Premont
2. Santa Maria
3. Freer
4. Agua Dulce

Class 3A

Region 1

District 1
1. Bushland

2. Canadian
3. Spearman
4. Dalhart

District 2
1. Shallowater

2. Idalou
3. Childress
4. Slaton

District 3
1. Brownfield

2. Littlefield
3. Muleshoe
4. Lamesa

District 4
1. Tornillo

2. Presidio
3. Kermit
4. Anthony

District 5
1. Crane

2. Sonora
3. Stanton
4. Coahoma

District 6
1. Jim Ned

2. Wall
3. Ballinger
4. Merkel

District 7
1. Nocona

2. Holliday
3. Bowie
4. Jacksboror

District 8
1. Brock

2. Peaster
3. Eastland
4. Millsap

Region 2

District 9
1. Maypearl

2. Grandview
3. Dallas Madison
4. Keene

District 10
1. Ponder

2. Valley View
3. Pilot Point
4. S&S Consolidated

District 11
1. Bells

2. Gunter
3. Pottsboro
4. Howe

District 12
1. Edgewood

2. Rains
3. Lone Oak
4. Prairieland

District 13
1. Winnsboro

2. MP Chapel Hill
3. Mineola
4. Mount Vernon

District 14
1. Pewitt

2. DeKalb
3. New Boston
4. Hooks

District 15
1. White Oak

2. Sabine
3. Gladewater
4. Daingerfield

District 16
1. Tatum

2. Elysian Fields
3. Harleton
4. Jefferson

Region 3

District 17
1. Lorena

2. Whitney
3. Troy
4. West

District 18
1. Malakoff

2. Mildred
3. Scurry-Rosser
4. Rice

District 19
1. Lexington

2. Little River Academy
3. Rogers
4. Caldwell

District 20
1. Fairfield

2. Franklin
3. Buffalo
4. Teague

District 21
1. Huntington

2. Pineywoods
3. Pollok Central
4. Central Heights

District 22
1. Woodville

2. Buna
3. East Chambers
4. Warren

District 23
1. Anderson-Shiro

2. Tarkington
3. New Waverly
4. Onalaska

District 24
1. Hitchcock

2. Boling
3. East Bernard
4. Van Vleck

Region 4

District 25
1. Blanco

2. Lago Vista
3. Comfort
4. Llano

District 26
1. Luling

2. Marion
3. Randolph
4. Stockdale

District 27
1. Poth

2. Jourdanton
3. Karnes City
4. Lytle

District 28
1. Columbus

2. Hallettsville
3. Palacios
4. Yoakum

District 29
1. Aransas Pass

2. Skidmore-Tynan
3. Orange Grove
4. Goliad

District 30
1. Bishop

2. Santa Gertrudis
3. CC London
4. Banquete

District 31
1. Lyford

2. Donna IDEA
3. Monte Alto
4. Edinburg IDEA

District 32
1. Brownsville Jubilee

2. Santa Rosa
3. Brownsville IDEA Frontier
4. Brownsville IDEA Riverview

Class 4A

Region 1

District 1
1. San Elizario

2. Clint Mountain View
3. EP Riverside
4. Clint

District 2
1. Seminole

2. Midland Greenwood
3. Fort Stockton
4. Andrews

District 3
1. Levelland

2. Snyder
3. San Angelo Lake View
4. Big Spring

District 4
1. Canyon

2. Hereford
3. Dumas
4. Pampa

District 5
1. Graham

2. WF Hirschi
3. Burkburnett
4. Vernon

District 6
1. Glen Rose

2. Stephenville
3. Brownwood
4. Gatesville

District 7
1. Argyle

2. Bridgeport
3. Decatu4
4. Lake Worth

District 8
1. FW Benbrook

2. FW Eastern Hills
3. FW Western Hills
4. FW Carter-Riverside

Region 2

District 9
1. Melissa

2. Aubrey
3. Sanger
4. Van Alstyne

District 10
1. Ranchview

2. Kennedale
3. Oak Cliff Faith Family
4. Arlington Summit

District 11
1. Midlothian Heritage
2. Godley
3. Hillsboro
4. Ferris

District 12
1. Dallas Lincoln

2. Dallas Pinkston
3. Wilmer-Hutchins
4. Dallas Roosevelt

District 13
1. Sunnyvale

2. Kaufman
3. Farmersville
4. Quinlan Ford

District 14
1. Brownsboro

2. Canton 
3. Athens
4. Mabank

District 15
1. Pleasant Grove

2. Gilmer
3. Liberty-Eylau
4. North Lamar

District 16
1. Ballard

2. Tyler Chapel Hill
3. Kilgore
4. Lindale

Region 3

District 17
1. Jasper

2. Palestine
3. Rusk
4. Hudson

District 18
1. China Spring

2. Robinson
3. LaVega
4. Madisonville

District 19
1. Salado

2. Jarrell
3. Burnet
4. Lake Belton

District 20
1. La Grange

2. Austin Johnson
3. Smithville
4. Giddings

District 21
1. Hardin-Jefferson

2. Livingston
3. Liberty-Eylau
4. Splendora

District 22
1. Lumberton 

2. West Orange-Stark
3. Orangefield
4. Silsbee

District 23
1. Houston Yates

2. Houston Wheatley
3. Houston Kashmere
4. Houston Washington

District 24
1. Navasota

2. Royal
3. Wharton
4. El Campo

Region 4

District 25
1. Brazosport

2. Columbia
3. LaMarque
4. Stafford

District 26
1. Beeville Jones

2. Sinton
3. Rockport-Fulton
4. West Oso

District 27
1. Geronimo Navarro

2. La Vernia
3. Cuero
4. Pleasanton

District 28
1. Fredericksburg

2. Boerne
3. Wimberley
4. Bandera

District 29
1. Devine

2. Somerset
3. San Antonio YWLA
4. San Antonio Fox Tech

District 30
1. Crystal City

2. Hondo 
3. Pearsall
4. Uvalde

District 31
1. Tuloso-Midway

2. Robstown
3. Calallen 
4. Alice

District 32
1. Port Isabel

2. Hidalgo
3. Rio Hondo
4. La Feria

Class 5A

Region 1

District 1
1. El Paso Andress

2. El Paso Burges
3. El Paso Chapin
4. El Paso Bowie

District 2
1. Canutillo

2. El Paso El Dorado
3. El Paso Del Valle
4. El Paso Hanks

District 3
1. Amarillo

2. Palo Duro
3. Amarillo Tascosa
4. Canyon Randall

District 4
1. Lubbock Cooper

2. Abilene Wylie
3. Lubbock Monterey
4. Abilene Cooper

District 5
1. Wichita Falls Rider

2. Aledo
3. Azle
4. Granbury

District 6
1. Lake Dallas

2. Grapevine
3. Richland
4. Colleyville Heritage

District 7
1. Arlington Heights

2. FW Wyatt
3. FW Southwest
4. FW Trimble Tech

District 8
1. Mansfield Timberview

2. Mansfield Legacy 
3. Burleson Centennial
4. Mansfield Summit

Region 2

District 9
1. Frisco Liberty

2. Frisco Centennial
3. Frisco Lone Star
4. Frisco Memorial

District 10
1. Wylie East

2. McKinney North
3. Denison
4. The Colony

District 11
1. Dallas Wilson 

2. Dallas Hillcrest
3. Carollton Creekview
4. Carollton Newman-Smith

District 12
1. Lancaster

2. Dallas Spruce
3. South Oak Cliff
4. Dallas Adamson

District 13
1. Royse City

2. Highland Park
3. North Forney
4. West Mesquite

District 14
1. Red Oak

2. Midlothian
3. Cleburne
4. Corsicana

District 15
1. Hallsville

2. Texarkana Texas
3. Longview
4. Mount Pleasant

District 16
1. Hunstville

2. Jacksonville
3. Lufkin
4. Whitehouse

Region 3

District 17
1. Austin Anderson

2. Austin Crockett
3. Austin LASA
4. Austin Travis

District 18
1. Pflugerville Hendrickson

2. Pflugerville
3. Pflugerville Connally
4. Manor

District 19
1. College Station

2. Magnolia West
3. Bryan Rudder
4. A&M Consolidate

District 20
1. New Caney

2. Montgomery
3. Kingwood Park
4. Dayton

District 21
1. Beaumont United

2. Barbers Hill
3. Crosby
4. Port Neches-Groves

District 22
1. Manvel

2. Friendswood
3. Goose Creek Memorial
4. Baytown Sterling

District 23
1. Houston Sharpstown

2. Houston Northside
3. Houston Sterling
4. Houston Austin

District 24
1. Hightower

2. Fulshear
3. Foster
4. Angleton

Region 4

District 25
1. Cedar Park

2. Georgetown
3. Liberty Hill
4. Georgetown East View

District 26
1. SA Veterans Memorial

2. Kerrville Tivy
3. Boerne Champion
4. Dripping Springs

District 27
1. SA Highlands

2. SA Edison
3. SA Brackenridge
4. SA Houston

District 28
1. Medina Valley

2. SA Southwest Legacy
3. SA McCollum
4. SA Harlandale

District 29
1. CC Veterans Memorial

2. Flour Bluff
3. Victoria East
4. CC Ray

District 30
1. Rio Grande City

2. Mission Veterans Memorial
3. Laredo Martin
4. Laredo Cigarroa

District 31
1. Sharyland Pioneer

2. McAllen Memorial
3. McAllen Rowe
4. McAllen

District 32
1. Brownsville Veterans Memorial

2. Donna
3. Edcouch-Elsa
4. Mercedes

Class 6A

Region 1

District 1
1. El Paso Montwood

2. El Paso Pebble Hills
3. El Paso Eastwood
4. El Paso Eastlake

District 2
1. Frenship

2. Midland Lee
3. San Angelo Central
4. Abilene

District 3
1. Hurst Bell

2. North Crowley
3. FW Boswell
4. Haltom

District 4
1. Keller

2. Southlake Carroll
3. Keller Timber Creek
4. Keller Central

District 5
1. McKinney

2. Denton Guyer
3. Allen
4. Denton Braswell

District 6
1. Plano

2. Plano East
3. Lewisville
4. Flower Mound

District 7
1. Richardson

2. Irving MacArthur
3. Irving
4. Richardson Pearce

District 8
1. Arlington Martin

2. South Grand Prairie
3. Arlington Bowie
4. Arlington Houston

Region 2

District 9
1. Garland Sachse

2. Garland Lakeview Centennial
3. Wylie
4. Garland Rowlett

District 10
1. Dallas Skyline

2. Mesquite Horn
3. Rockwall
4. Tyler Legacy

District 11
1. Duncanville

2. DeSoto
3. Cedar Hill
4. Mansfield 

District 12
1. Killeen Harker Heights

2. Killeen Ellison
3. Temple 
4. Copperas Cove

District 13
1. Conroe Oak Ridge

2. Conroe 
3. Conroe Grand Oaks
4. The Woodlands

District 14
1. Spring Westfield

2. Spring
3. Spring Dekaney
4. Aldine Nimitz

District 15
1. Klein Oak

2. Tomball Memorial
3. Klein Cain
4. Klein Forest

District 16
1. Langham Creek

2. Cy-Ranch
3. Cy-Springs
4. Bridgeland

Region 3

District 17
1. Cy-Creek

2. Jersey Village
3. Houston Memorial
4. Cy-Fair

District 18
1. Houston Heights

2. Houston Westside
3. Houston Bellaire
4. Houston Lamar

District 19
1. Tompkins

2. Katy
3. Morton Ranch
4. Cinco Ranch

District 20
1. FB Ridge Point

2. George Ranch
3. FB Dulles
4. FB Travis 

District 21
1. Humble Summer Creek

2. Atascocita
3. Beaumont Westbrook 
4. North Shore

District 22
1. Pasadena Dobie

2. Deer Park
3. Pasadena Memorial
4. Channelview

District 23
1. Alvin Shadow Creek

2. Pearland Dawson
3. Pearland
4. Alief Taylor

District 24
1. Clear Springs

2. Clear Creek
3. Clear Falls
4. Dickinson

Region 4

District 25
1. Vista Ridge

2. Cedar Ridge
3. RR Westwood
4. Vandegrift

District 26
1. Austin Westlake

2. Lake Travis
3. Austin
4. Austin Bowie

District 27
1. Converse Judson

2. Cibolo Steele
3. SA Wagner
4. South San

District 28
1. SA Reagan

2. SA Johnson
3. SA Brandeis
4. SA Clark

District 29
1. SA Harlan 

2. SA O’Connor
3. SA Stevens
4. SA Warren

District 30
1. Laredo United South

2. Laredo United
3. Laredo Alexander
4. Laredo Nixon

District 31
1. Edinburg

2. PSJA North
3. Edinburg Vela
4. LaJoya

District 32
1. Harlingen

2. Weslaco
3. Los Fresnos
4. Harlingen South