2019-2020 TABC Boys UIL Rankings – February 10, 2020

Class 6A

1. Duncanville (24-2)
2. Dickinson (24-5)
3. Killeen Ellison (29-4)
4. Austin Westlake (29-1)
5. Allen (26-4)
6. Atascocita (29-4)
7. Summer Creek (28-5)
8. Beaumont United (28-2)
9. North Shore (29-3)
10. Grand Prairie (23-1)
11. Richardson (29-3)
12. Permian (25-2)
13. South Grand Prairie (23-7)
14. Morton Ranch (21-8)
15. Vandegrift (28-2)
16. Desoto (16-11)
17. Waxahachie (25-6)
18. Guyer (22-4)
19. Westfield (27-3)
20. Los Fresnos (27-3)
21. Prosper (24-6)
22. Brandeis (25-3)
23. LD Bell (20-3)
24. Coppell (25-5)
25. Judson (23-9)

Class 5A

1. Lancaster (27-2)
2. Shadow Creek (24-2)
3. FB Hightower (25-5)
4. PA Memorial (26-4)
5. Wyatt (22-6)
6. Wagner (27-5)
7. Newman Smith (24-0)
8. Kimball (22-6)
9. South Oak Cliff (21-7)
10. Sulphur Springs (23-8)
11. Hutto (29-3)
12. Red Oak (19-11)
13. Midlothian (21-8)
14. Burleson Centennial (26-5)
15. EP Andress (26-3)
16. Timberview (21-8)
17. Rider (26-4)
18. Austin LBJ (24-6)
19. Manor (22-8)
20. CC Ray (21-4)
21. Amarillo (22-8)
22. Brownsville Veterans Memorial (24-3)
23. EP Chapin (23-5)
24. Mt Pleasant (26-3)
25. Harlan (21-4)

Class 4A

1. Yates (18-4)
2. Carter (22-7)
3. Faith Family (16-13)
4. LaMarque (28-6)
5. Seminole (20-9)
6. Liberty Hill (22-7)
7. Argyle (26-3)
8. Decatur (22-7)
9. Connally (17-4)
10. Clint (22-5)
11. Krum (18-11)
12. Dunbar (14-10)
13. Lincoln (15-15)
14. Fredericksburg (30-0)
15. Pleasanton (28-3)
16. Celina (22-6)
17. Stafford (22-9)
18. Paris (24-8)
19. Alvarado (27-5)
20. Waxahachie Life (24-9)
21. Taylor (19-10)
22. Kennedale (23-8)
23. Boerne (21-9)
24. Silsbee (17-12)
25. Pampa (26-5)

Class 3A

1. Madison (14-11)
2. Crockett (27-2)
3. Cole (24-6)
4. Peaster (27-4)
5. Coldspring (29-4)
6. Randolph (24-4)
7. London (25-4)
8. Academy (25-6)
9. Shallowater (25-4)
10. Abernathy (20-4)
11. Hallettsville (24-3)
12. Aransas Pass (24-8)
13. Santa Rosa (23-6)
14. Atlanta (26-4)
15. Grandview (18-10)
16. Brock (23-9)
17. Malakoff (21-4)
18. Van Alstyne (23-6)
19. Tatum (20-9)
20. Childress (23-6)
21. Diboll (20-6)
22. Commerce (21-9)
23. Mineola (20-7)
24. Franklin (21-11)
25. Jefferson (24-6)

Class 2A

1. Martins Mill (31-0)
2. Grapeland (28-1)
3. Hearne (22-1)
4. Shelbyville (27-3)
5. Gruver (22-4)
6. Muenster (19-3)
7. Tenaha (22-6)
8. McLeod (28-2)
9. San Augustine (13-5)
10. San Perlita (21-9)
11. Clarksville (18-9)
12. Dallardsville Big Sandy (24-4)
13. Garrison (24-5)
14. Thorndale (21-6)
15. Floydada (22-5)
16. Flatonia (23-7)
17. Port Aransas (21-10)
18. Wheeler (16-7)
19. Yorktown (19-11)
20. Clarendon (19-7)
21. Stamford (22-7)
22. Post (13-3)
23. Gary (27-5)
24. New Deal (21-8)
25. La Pryor (23-0)

Class 1A

1. LaPoynor (26-2)
2. Slidell (23-7)
3. Graford (24-6)
4. Borden County (24-2)
5. Jayton (24-2)
6. Paducah (21-4)
7. Nazareth (19-7)
8. Eula (24-5)
9. Texline (21-6)
10. Leggett (24-6)
11. Laneville (20-6)
12. Irion County (25-0)
13. Waelder (26-6)
14. Neches (20-8)
15. Dime Box (18-7)
16. Lipan (21-9)
17. Saltillo (27-4)
18. Ector (24-5)
19. Calvert (21-4)
20. Lingleville (23-4)
21. Westbrook (24-5)
22. New Home (21-9)
23. Springlake Earth (20-5)
24. McMullen County (25-5)
25. Rankin (12-7)