2020 Outstanding Coaches

Dean Weese Award Winners/Finalists

6A

Region I Nicole Collins Cedar Hill WINNER
Region II Keith Allen Vista Ridge Finalist
Region III Jessica Gaines Humble Finalist
Region IV Gerald McCaslin SA Holmes Finalist

5A

Region I Jordan Davis Lake Dallas Finalist
Region II Amy Tennison Midlothian WINNER
Region III Jeffrey Jefferson Pflugerville Connally Finalist
Region IV Marsha Hammond Boerne Champion Finalist

4A

Region I Jordan Sarten Bridgeport Finalist
Region II Chris Ostrich Melissa Finalist
Region III Kayla Josey Brazosport WINNER
Region IV Kaitlyn Laudig Sinton Finalist

3A

Region I Hunter Cooley Jim Ned Finalist
Region II Derek Lands Howe WINNER
Region III Brian Pursche Little River Academy Finalist
Region IV Sherry Luna Bishop Finalist

2A

Region I Rob Schmucker Panhandle Finalist
Region II Tommy Cross Martins Mill Finalist
Region III Denise Lincoln Kerens WINNER
Region IV Val Acree Yorktown Finalist

1A

Region I Stacy Manning New Home WINNER
Region II Dewayne Hopper Hermleigh Finalist
Region III Jamie Masonheimer Clyde Eula Finalist
Region IV John Meisetschleager Moulton Finalist

Private School Winners

Large School Matt Neidigk Tomball Concordia
Medium School Randall Evans Boerne Geneva
Small School Kyle Simons Lubbock All Saints

Don Coleman Award Winners/Finalists

6A

Region I Barron Brown Grand Prairie WINNER
Region II Billy Gofney Westfield Finalist
Region III Bobby Sanders Thompkins Finalist
Region IV Marco Hinojosa Los Fresnos Finalist

5A

Region I Jason Speakes Mansfield Finalist
Region II David Piehler Highland Park Finalist
Region III Shannon Spencer Lake Creek WINNER
Region IV Shawn Dalbert Southside Finalist

4A

Region I Jordan Elam Levelland Finalist
Region II Lyndon Love Dallas Carter Finalist
Region III Phil McCaslin China Spring WINNER
Region IV Calvin King Wharton Finalist

3A

Region I Ryan Dollar Anson Finalist
Region II Troy Willis Bells WINNER
Region III Kevin Herron Central Heights Finalist
Region IV Glen Hayes Aransas Pass Finalist

2A

Region I Kyle Igo Sundown Finalist
Region II Steven Lambeth McLeod Finalist
Region III Jimmy Wallace Gary WINNER
Region IV Albert Briones Santa Maria Finalist

1A

Region I Rocky Feliciano O’Donnell Finalist
Region II Cody Slate Sterling City Finalist
Region III Blake Turner Ector Finalist
Region IV David Graves Waelder WINNER

Private School Winners

Large School Kyle May Bishop Lynch
Medium School Chris Twine St Thomas Episcopal
Small School Dusty Lemke Victoria Faith