2019 Girls Assistant Coach of the Year

Name School Nominating Coach Class
Heidi Elmore Crawford Brandy Ely 2A
Courtney Garrett MP Chapel Hill Matt Garrett 3A
Bethany Gonzalez Arlington Martin Brooke Brittain 6A
Mike Hankins Weatherford Darryn Shearmire 6A
Emily Mital Katy Shanna Marhofer 6A
Lacy Parker Burnet Rick Gates 4A
JR Romero Cedar Park Donny Ott 5A
Anne-Marie Zuilhof Montgomery Kelly Savoy 5A

2019 Girls Assistant Coach of the Year Finalists

Name School Nominating Coach Class
Tyler Adams Grandview Steve Montgomery 3A
Lainey Alcorn Abilene Wylie Amy Powell 5A
Aaron Alvarado San Isidro Rolando Garza 2A
Ellyn Avery Ponder Jimmy Avery 3A
LenNique Brown SA Memorial Laura Zapata 5A
Brady Clark Christoval Scott Richardson 2A
Taylor Creamer Marion Kollyn McWhinney 3A
Kristy Danz Fredericksburg Carrie Grona 4A
Dana Fox Idalou Tyler Helms 3A
Paul Gardner Bishop Lynch Andy Zihlman Lg Pvt
Jaime Gonzalez Clark Rihana Houy 6A
Andrew Heers Hamilton Stephen Heers 3A
Jesse Jalomo United Frank Gonzalez 6A
Stephen Ladd Mt. Vernon Brad Floyd 3A
Chelsea Lively LD Bell Andy Bloodworth 6A
Scott Lowe Orange Grove Jeff Huber 4A
Brandi Malveaux Langham Creek Annette Steward 6A
Will McKethan Judson Triva Corrales 6A
Megan Miller Austin Crockett Jennifer Shuttlesworth 5A
Todd Monsey Mansfield Timberview Kit Kyle 5A
Quentin MOrgan Cypress Springs Taneisha Rogers 6A
Nicole Oliver Manvel Bryan Harris 5A
Coy Pfeiffer New Braunfels Lance Hughey 6A
Justin Phillips Rudder John Shelton 5A
Traci Read Farwell Aaron Marks 2A
Fernando Sandoval Gorman Kristi Sandoval 1A
Darin Swift Edgewood Chris Lewis 3A
Savannah Thompson Lone Star Katie Stinton 5A
Teresa Trevino Pearsall Arlene Elizondo 4A
Jarah Triplett Llano Todd Lange 4A
Givenchy Young Alvin Justin Walker 6A

2019 Boys Assistant Coach of the Year

Name School Nominating Coach Class
Aaron Alvarado San Isidro Rolando Garza 2A
Aaron Anderson George Ranch Charlie Jones 6A
Ty Brown Salado Kenny Mann 4A
Omar Garcia Sinton Jimmy Woodin 4A
Jonathan Hines Bryan Chris Jones 6A
Jeff McMilling College Station JD Sullivan 5A
Bryan Oakes Quitman Jim Reid 3A
Tony Phillips Lipan Brent Gaylor 1A

2019 Boys Assistant Coach of the Year Finalists

Name School Nominating Coach Class
Matthew Bell Flour Bluff Jaime Boswell 5A
Justin Bryson FW Western Hills David Kubicsek 4A
Jordan Coffman Weatherford Kevin Pope 6A
Derrick Conde Hawkins Mike Craft 2A
Ricky Creel Brackett J.J. Guidry 2A
Travis Goode Bullard Heath Fultx 4A
Kory Kaspar Kingwood Park Jeffrey Hamilton 5A
Robert Killger Forsan Cory Richardson 2A
Wes King East View Jason Jones 5A
Joseph LaFour Pasadena Jason Pillow 6A
Trent Langford Midland Christian Chris Ryburn Lg Pvt
Travis Marmon Krum Doug Boxell 4A
John McCracken Galena Park Jason Woodal 5A
Tyler Mitchem Crandall Stan Short 4A
Matthew Nichols Krum Doug Boxell 4A
Chris Owor Morton Ranch Khris Turner 6A
Franklin Paul West Brook Andre Boutte 6A
Tigee Rideaux Lumberton Josh Mitchell 4A
Shae Sanford Eula Josh Fostel 1A
Jack Sizemore Huffman Hargrave Scott Barrett 4A
Brady Stone Reedy Jon Youngblood 5A
Jason Sweatman Boerne-Champion Chris Adamek 5A
Joe Thomasson Hamlin Aaron Acosta 1A
Cody Wynn Porter Tobin Reid 5A
Christopher Young Taylor Michael Williams 4A

College Assistant Coaches of the Year

Men Name School
D1 Mark Adams Texas Tech University
Small College Ryan Glenny Dallas Baptist University
JUCO Scott Carter Blinn College
Women Name School
D1 Bob Starkey Texas A&M University
Small College Niya Johnson University of Mary Hardin-Baylor
JUCO Lotoya Howell Trinity Valley Community College

2019 Girls Middle School Coach of the Year

Name School Nominating Coach Class
Dy’Seana Carpenter Prestonwood Holly Mulligan Lg Pvt
David Cook Edgewood MS Chris Lewis 3A
Ericka Halfmann Christoval JH Scott Richardson 2A
Brian Moore Pittsburg JH John Chatham 4A
Menda Mund Wall MS Tate Lombard 3A
Bryce Owens Crandall MS Laura Holmes 4A
Megan Terry Farwell MS Aaron Marks 2A
Primo Torres Tuloso Midway MS James Bueno 5A

2019 Girls Middle School Coach of the Year Finalists

Name School Nominating Coach Class
Ellyn Avery Ponder MS Jimmy Avery 3A
OJ Kemp Hamliton MS Stephen Heers 3A
Chelsy Lipsey Ballinger JH Jerry McSherry 3A
Lisa Wilson Pine Tree JH Robin Herber 5A

2019 Boys Middle School Coach of the Year

Name School Nominating Coach Class
Brett Boyd Flour Bluff JH Jaime Boswell 5A
Kelley Clark North Hopkins Jeff Bell 2A
Paul Dempsey Keefner Crossing MS Matt Farmer 5A
Brian Johnson Krum Doug Boxell 4A
Bryan Kelly Summer Creek MS Tommy Brakel 6A
Sean Kennedy Ackerly-Sands Billy Grumbles 1A
Tony Sanchez Carrizo Springs MS Robert Rojas 4A
Henry White Wall JH Brian Blackburn 3A

2019 Boys Middle School Coach of the Year Finalists

Name School Nominating Coach Class
Cameron Besetzny Grapeland MS Cannon Earp 2A
Ty Brown Salado Kenny Mann 4A
Stephen East Forsan Cory Richardson 2A
Michael Heineck Krum Doug Boxell 4A
Sean Lexima New Caney MS Matt Farmer 5A
Joe Martinez Hamlin Joe Thomasson 4A