2023-2024 TABC Boys District Picks

Class 1A

Region 1

District 1
1. Miami
2. Follett
3. McLean
4. Fort Elliott

District 2
1. Silverton
2. Valley
3. Groom
4. Hedley

District 3
1. Texline
2. Wildorado
3. Pringle-Morse
4. Adrian

District 4
1. Nazareth
2. Happy
3. Springlake Earth
4. Hart

District 5
1. Jayton
2. Paducah
3. Guthrie
4. Spur

District 6
1. Borden County
2. O’Donnell
3. Lorenzo
4. Crosbyton

District 7
1. Whitharral
2. Whiteface
3. Amherst
4. Morton

District 8
1. Grady
2. Sands
3. Klondike
4. Loop

Region 2

District 9
1. Van Horn
2. Balmorhea
3. Sierra Blanca
4. Fort Davis

District 10
1. Buena Vista
2. Rankin
3. Iraan
4. Comstock

District 11
1. Garden City
2. Irion County
3. Robert Lee
4. Veribest

District 12
1. Eden
2. Santa Anna
3. Paint Rock
4. Menard

District 13
1. Eula
2. Cross Plains
3. May
4. Baird

District 14
1. Westbrook
2. Ira
3. Hermleigh
4. Roscoe Highland

District 15
1. Knox City
2. Aspermont
3. Roby
4. Rotan

District 16
1. Benjamin
2. Munday
3. Crowell
4. Electra

Region 3

District 17
1. Cherokee
2. Richland Springs
3. Lometa
4. Rochelle

District 18
1. Priddy
2. Sidney
3. Blanket
4. Zephyr

District 19
1. Huckabay
2. Gordon
3. Lingleville
4. Bluff Dale

District 20
1. Meridian
2. Walnut Springs
3. Covington
4. Iredell

District 21
1. Graford
2. Perrin-Whitt
3. Newcastle
4. Woodson

District 22
1. Sildell
2. Henrietta Midway
3. Forestburg
4. Bellevue

District 23
1. Dodd City
2. Miller Grove
3. Campbell
4. Ladonia Fannindel

District 24
1. Sulphur Bluff
2. Saltillo
3. Avery
4. Yantis

Region 4

District 25
1. Abbott
2. Jonseboro
3. Oglesby
4. Aquilla

District 26
1. Penelope
2. Avalon
3. Milford
4. Oakwood

District 27
1. Laneville
2. Wells
3. Martinsville
4. Neches

District 28
1. Brookeland
2. Leggett
3. Burkville
4. Spurger

District 29
1. Fayetteville
2. Calvert
3. Dime Box
4. Richards

District 30
1. Moulton
2. Austwell-Tivoli
3. Waelder
4. Nordheim

District 31
1. Rocksprings
2. Knippa
3. D’Hanis
4. Utopia

District 32
1. McMullen County
2. San Perlita
3. Lasara
4. San Isidro

Class 2A

Region 1

District 1
1. Gruver
2. Stratford
3. Booker
4. Sanford-Fritch

District 2
1. Wellington
2. Clarendon
3. Quanah
4. Wheeler

District 3
1. Farwell
2. Vega
3. Panhandle
4. Bovina

District 4
1. Floydada
2. Olton
3. New Deal
4. Hale Center

District 5
1. New Home
2. Plains
3. Ropes
4. Sundown

District 6
1. Wink
2. Anthony
3. Fort Hancock
4. McCamey

District 7
1. Reagan County
2. Forsan
3. Sterling City
4. Christoval

District 8
1. Miles
2. Coleman
3. Colorado
4. Roscoe

Region 2

District 9
1. Nocona
2. Seymour
3. Archer City
4. Windthorst

District 10
1. Albany
2. Hawley
3. Stamford
4. Cisco

District 11
1. Tolar
2. Poolville
3. Lipan
4. De Leon

District 12
1. Itasca
2. Rio Vista
3. Italy
4. Valley Mills

District 13
1. Muenster
2. Alvord
3. Collinsville
4. Era

District 14
1. Ivanhoe Rayburn
2. Honey Grove
3. Tom Bean
4. Bland

District 15
1. North Hopkins
2. Cooper
3. Boles
4. Alba-Golden

District 16
1. Clarksville
2. Bowie
3. Maud
4. Harts Bluff

Region 3

District 17
1. Chilton
2. Bosqueville
3. Crawford
4. Rosebud-Lott

District 18
1. Marlin
2. Dawson
3. Bremond
4. Hubbard

District 19
1. Martin’s Mill
2. La Poynor
3. Frankston
4. Cayuga

District 20
1. Grapeland
2. Centerville
3. Groveton
4. Lovelady

District 21
1. Hawkins
2. McLeod
3. Big Sandy
4. Union Grove

District 22
1. Douglass
2. Overton
3. Carlisle
4. Alto

District 23
1. Timpson
2. Beckville
3. Shelbyville
4. Tenaha

District 24
1. Corrigan-Camden
2. Woden
3. Chireno
4. West Sabine

Region 4

District 25
1. Evadale
2. Dallardsville Big Sandy
3. West Hardin
4. Sabine Pass

District 26
1. Mumford
2. Somerville
3. Normangee
4. Iola

District 27
1. Thorndale
2. Thrall
3. Holland
4. Bartlett

District 28
1. Schulenburg
2. Flatonia
3. Shiner
4. Bloomington

District 29
1. Goldthwaite
2. Johnson City
3. Junction
4. Mason

District 30
1. Lee Academy
2. Stockale
3. Brackett
4. SA Stacey

District 31
1. Port Aransas
2. Three Rivers
3. Skidmore-Tynan
4. Woodsboro

District 32
1. Santa Maria
2. Freer
3. Riviera Kaufer
4. Agua Dulce

Class 3A

Region 1

District 1
1. Canadian
2. Dalhart
3. Bushland
4. River Road

District 2
1. Shallowater
2. Childress
3. Idalou
4. Abernathy

District 3
1. Brownfield
2. Lamesa
3. Littlefield
4. Dimmitt

District 4
1. Alpine
2. Tornillo
3. Stanton
4. Crane

District 5
1. Llano
2. Blanco
3. Ingram Moore
4. Comfort

District 6
1. San Angelo Leadership
2. Wall
3. Jim Ned
4. Clyde

District 7
1. WF City View
2. Vernon
3. Holliday
4. Bowie

District 8
1. Brock
2. Peaster
3. Eastland
4. Breckenridge

Region 2

District 9
1. Dallas Madison
2. Trinity Leadership
3. Dallas Life Oak Cliff
4. Village Tech

District 10
1. Ponder
2. Pardise
3. Whitesboro
4. Boyd

District 11 
1. Pottsboro
2. Howe
3. Gunter
4. Bells

District 12
1. Edgewood
2. Commerce
3. Rains
4. Lone Oak

District 13
1. MP Chapel Hill
2. Mineola
3. Winnsboro
4. Mount Vernon

District 14
1. Hooks
2. Atlanta
3. New Boston
4. Redwater

District 15
1. Daingerfield
2. White Oak
3. Sabine
4. New Diana

District 16
1. Tatum
2. Jefferson
3. Waskom
4. West Rusk

Region 3

District 17
1. Whitney
2. Maypearl
3. Grandview
4. Keene

District 18
1. Palmer
2. Scurry-Rosser
3. Kemp
4. Mildred

District 19
1. Lorena
2. Little River Academy
3. Cameron Yoe
4. McGregor

District 20
1. Mexia
2. Franklin
3. Palestine Westwood
4. Teague

District 21
1. Central Heights
2. Hemphill
3. Huntington
4. Dibolll

District 22
1. Kountze
2. East Chambers
3. Orangefield
4. Buna

District 23
1. Crockett
2. Onalaska
3. Shepherd
4. Coldspring-Oakhurst

District 24
1. Hitchcock
2. Van Vleck
3. East Bernard
4. Boling

Region 4

District 25
1. Edna
2. Columbus
3. Tidehaven
4. Industrial

District 26
1. SA Cole
2. Nixon-Smiley
3. Randolph
4. Marion

District 27
1. Poth
2. Jourdanton
3. South San West
4. Karnes City

District 28
1. Lytle
2. Crystal City
3. Hondo
4. Dilley

District 29
1. Aransas Pass
2. Taft
3. Odem
4. Goliad

District 30
1. CC London
2. San Diego
3. San Gertrudis
4. Falfurrias

District 31
1. IDEA Quest
2. Vanguard Pharr
3. IDEA Edinburg
4. IDEA North Mission

District 32
1. Santa Rosa
2. Rio Hondo
3. Progresso
4. Lyford

Class 4A

Region 1

District 1
1. EP Bowie
2. EP Harmony
3. EP Austin
4. EP Irvin

District 2
1. EP Riverside
2. Mountain View
3. Fabens
4. San Elizario

District 3 
1. Midland Greenwood
2. Seminole
3. Monahans
4. Andrews

District 4
1. Canyon Randall
2. Canyon
3. Canyon West Plains
4. Pampa

District 5
1. Estacado
2. Sweetwater
3. Snyder
4. Levelland

District 6 
1. Glen Rose
2. Graham
3. Stephenville
4. Brownwood

District 7
1. Burkburnett
2. WF Hirschi
3. Gainsville
4. Wichita Falls

District 8
1. Krum
2. Decatur
3. Lake Worth
4. Springtown

Region 2

District 9
1. FW Eastern Hills
2. FW Dunbar
3. FW YM Leadership
4. FW Benbrook

District 10
1. Kennedale
2. Ferris
3. Waxahachie Life
4. Alvarado

District 11
1. Anna
2. Aubrey
3. Van Alstyne
4. Celina

District 12
1. Faith Family
2. Uplift Summit
3. Uplift Hampton
4. Uplift North Hills

District 13
1. Dallas Carter
2. Dallas Pinkston
3. Dallas Hutchins
4. Dallas Lincoln

District 14
1. Kaufman
2. Caddo mIlls
3. Sunnyvale
4. Wills Point

District 15
1. Sulfur Springs
2. Paris
3. Pleasant Grove
4. Liberty-Eylau

District 16
1. Athens
2. Canton
3. Mabank
4. Lindale

Region 3

District 17
1. Center
2. Tyler Chapel Hill
3. Kilgore
4. GIlmer

District 18
1. Jacksonville
2. Palestine
3. Madisonville
4. Bullard

District 19
1. Silsbee
2. Jasper
3. Little Cypress-Mauriceville
4. Lumberton

District 20
1. Hardin-Jefferson
2. Hamshire-Fannett
3. Huffman Hargrave
4. Livingston

District 21
1. Houston Washington
2. Houston Yates
3. Houston Furr
4. Houston Leland

District 22
1. Manor New Tech
2. La Grange
3. Taylor
4. Giddings

District 23
1. Waco Connally
2. La Vega
3. China Spring
4. Gatesville 

District 24
1. Burnett
2. Marble Falls
3. Lampasas
4. Jarrell

Region 4

District 25
1. El Campo
2. Navasota
3. Royal
4. Needville

District 26
1. Stafford
2. Iowa Colony
3. Brazosport
4. Bay City

District 27
1.  Boerne
2. Comal Davenport
3. Bandera
4. Wimberley

District 28
1. La Vernia
2. SA Kennedy
3. SA YM Leadership
4. Cuero

District 29
1. Somerset
2. Pleasanton
3. Floresville
4. Uvalde

District 30
1. Sinton
2. Rockport-Fulton
3. Ingleside
4. West Oso

District 31
1. Bishop
2. Tuloso-Midway
3. Kingsville King
4. Calallen

District 32
1. Port Isabel
2. La Feria
3. Hidalgo
4. Zapata

Class 5A

Region 1

District 1
1. EP Chapin
2. Canutillo
3. EP Burges
4. EP Andress

District 2
1. EP Del Valle
2. EP Hanks
3. EP Parkland
4. EP Ysleta

District 3
1. Amarillo
2. Tascosa
3. Palo Duro
4. Caprock

District 4 
1. Lubbock Coper
2. Lubbock Monterey
3. Abilene Cooper
4. Abilene Wylie

District 5
1. FW Brewer
2. Granbury
3. Sagina
4. Northwest

District 6
1. FW Wyatt
2. Arlington Heights
3. Everman
4. FW Southwest

District 7
1. Colleyville Heritage
2. Argyle
3. Grapevine
4. Birdville

District 8
1. Mansfield Summit
2. Mansfield Timberview
3. Arlington Seguin
4. Midlothian

Region 2

District 9
1. Carrollton Smith
2. The Colony
3. Frisco Lone Star
4. Frisco

District 10
1. Frisco Memorial
2. Frisco Liberty
3. Frisco Heritage
4. Frisco Emerson

District 11
1. Dallas Kimball
2. Dallas White
3. South Oak Cliff
4. Dallas Wilson

District 12
1. North Mesquite
2. West Mesquite
3. Mesquite Poteet
4. Seagoville

District 13
1. Lovejoy
2. McKinney North
3. Sherman
4. Princeton

District 14
1. Lancaster
2. Red Oak
3. Crandall
4. Forney

District 15
1. Mount Pleasant
2. Longview
3. Hallsville
4. Tyler

District 16
1. Lufkin
2. Kingwood Park
3. Nacogdoches
4. New Caney Porter

Region 3

District 17
1. Port Arthur Memorial
2. Barbers Hill
3. Goose Creek Memorial
4. Port Neches-Groves

District 18
1. Manvel
2. Galveston Ball
3. Texas City
4. Friendswood

District 19
1. Houston Madison
2. Houston Sterling
3. Galena Park
4. Houston Sharpstown

District 20
1. FB Marshall
2. FB Kempner
3. Fulshear
4. Foster 

District 21
1. A&M Consolidated
2. Bryan Ruder
3. College Station
4. Montgomery Lake Creek

District 22
1. Killeen Ellison
2. Killeen Shoemaker
3. Waco University
4. Belton

District 23
1. Pflugerville Connally
2. Hendrickson
3. Georgetown
4. Cedar Creek

District 24
1. Austin Johnson
2. Austin McCallum
3. Austin Northeast
4. Austin LASA

Region 4

District 25
1. Leander Rouse
2. Leander
3. Liberty Hill
4. Cedar Park

District 26
1. SA Veterans Memorial
2. Boerne Champion
3. SA Wagner
4. Comal Pieper

District 27
1. Alamo Heights
2. SA Jefferson
3. SA Highlands
4. SA Brackenridge

District 28
1. SA Harlendale
2. SA Southwest
3. SA Southwest Legacy
4. South San

District 29
1. CC Veterans Memorial
2. CC Miller
3.  Flour Bluff
4. CC Ray

District 30
1. Laredo Nixon
2. Laredo Martin
3. Palmview
4. Rio Grande City

District 31
1. Edinburg Vela
2. McAllen Memorial
3. McAllen Rowe
4. Pharr Valley View

District 32
1. Harlingen South
2. Westlaco East
3. B Veterans Memorial
4. Donna

Class 6A

Region 1

District 1
1. EP Eastwood
2. EP Americas
3. EP Franklin
4. EP Eastlake

District 2
1. Frenship
2. Odessa Permian
3. Odessa
4. Midland

District 3
1. North Crowley
2. FW Boswell
3. Euless Trinity
4. Chisholm Trail

District 4
1. Keller
2. Southlake Carroll
3. Northwest Nelson
4. Northwest Eaton

District 5
1. Allen
2. Denton Guyer
3. McKinney
4. Prosper

District 6
1. Plano East
2. Hebron
3. Plano
4. FM Marcus

District 7
1. Highland Park
2. Lake Highlands
3. Richardson
4. Dallas Jesuit

District  8
1. South Grand Prairie
2. Arlington Martin
3. Arlington Houston
4. Arlington Bowie

Region 2

District 9
1. Wylie
2. Sachse
3. Rowlett
4. Naaman Forest

District 10
1. Rockwall Heath
2. Rockwall
3. Mesquite Horn
4. Royse City

District 11
1. Duncanville
2. DeSoto
3. Mansfield Legacy
4. Waxahachie

District 12
1. Harker Heights
2. Hutto
3. Temple
4. Pflugerville Weiss

District 13
1. College Park
2. Conroe Grand Oaks
3. The Woodlands
4. Conroe

District 14
1. Aldine Davis
2. Westfield
3. Aldine Nimitz
4. Spring

District 15
1. Klein Collins
2. Tomball
3. Klein Oak
4. Klein

District 16
1. Cy-Falls
2. Cy-Springs
3. Cy-Ranch
4. Langham Creek

Region 3

District 17
1. Cy-Fair
2. Cy-Creek
3. Stratford
4. Cy-Ridge

District 18
1. Houston Bellaire
2. Houston Chavez
3. Houston Lamar
4. Houston Westside

District 19
1. Seven Lakes
2. Katy Jordan
3. Mayde Creek
4. Katy Taylor

District 20
1. FB Clements
2. FB Travis
3. FB Hightower
4. FB Bush

District 21
1. Beaumont United
2. Atascocita
3. Summer Creek
4. Beaumont West Brook

District 22
1. South Houston
2. Pasadena Dobie
3. Pasadena Memorial
4. Deer Park

District 23
1. Pearland Dawson
2. Shadow Creek
3. Strake Jesuit
4. Pearland

District 24
1. Dickinson
2. Clear Springs
3. Clear Lake
4. Clear Creek

Region 4

District 25
1. RR Stoney Point
2. Round Rock
3. Manor
4. RR Westwood

District 26
1. Lake Travis
2. Westlake
3. Buda Johnson
4. Austin Anderson

District 27
1. Cibolo Steele
2. Schertz Clemens
3. New Braunfels
4. Converse Judson

District 28
1. SA Reagan
2. SA Lee
3. SA Johnson
4. SA Brandeis

District 29
1. SA Brennan
2. SA O’Connor
3. SA Harlan
4. SA Warren

District 30
1. Laredo United
2. Laredo Alexander
3. Laredo LBJ
4. Laredo United South

District 31
1. Edinburg North
2. La Joya
3. Edinburg
4. Edinburg Economedes

District 32
1. San Benito
2. Brownsville Hanna
3. Los Fresnos
4. Weslaco