2022 Outstanding Coaches

Dean Weese Outstanding Coach Award

Class 6A

Coach School Winner/Finalist
Jeffery Chatman Cibolo Steele Winner
Angela Spurlock Seven Lakes Finalist
Ryan Murphy Coppell Finalist
Stephanie Gray Lake Ridge Finalist

Class 5A

Coach School Winner/Finalist
Brooke Walthall Canyon Randall Winner
Michelle Trotter Crosby Finalist
Don Fleming North Forney Finalist
Chris Lange Liberty Hill Finalist

Class 4A

Coach School Winner/Finalist
Tommy Gates Navasota Winner
Esoleta Lofton Benbrook Finalist
Jim Sessions Devine Finalist
Hiyadeja Moore Paris Finalist

Class 3A

Coach School Winner/Finalist
Danielle Templeton Central Heights Winner
Brad Floyd Mount Vernon Finalist
Kyle Armstrong Karnes City Finalist
Aaron Marks Canadian Finalist

Class 2A

Coach School Winner/Finalist
Brent Kilpatrick Cisco Winner
Sheila Arnwine Roscoe Collegiate Finalist
Kristi Coker Frankston Finalist
Robert Holyfield Evadale Finalist

Class 1A

Coach School Winner/Finalist
Kyle Johnson Roscoe Highland Winner
Amy Bowles Turkey Valley Finalist
Zach Daugherty Zavalla Finalist
Bill Giles Saltillo Finalist

Private School Winners

Division Coach School
Large Private Courtney Arnold Bellaire Episcopal
Medium Private Marsha Martin Cypress Christian

Don Coleman Outstanding Coach Award

Class 6A

Coach School Winner/Finalist
Ryan Taplin SA Lee Winner
Brandon Bennett South Grand Prairie Finalist
Jason Fossett Belton Finalist
Anthony Fobb Mayde Creek Finalist

Class 5A

Coach School Winner/Finalist
Eugene Costello El Paso Andress Winner
Patrick Washington W.T. White Finalist
Laurence Mohammad Pflugerville Connally Finalist
Steve Perez SA Veterans Memorial Finalist

Class 4A

Coach School Winner/Finalist
Todd Warren Andrews Winner
Akimba  Johnson Tyler Chapel Hill Finalist
Clay Davis Hardin-Jefferson Finalist
Brady Keane Bandera Finalist

Class 3A

Coach School Winner/Finalist
Daniel Castro Bishop Winner
Travis Dawson Wall Finalist
John Waldrop Waskom Finalist
Tom Daniel Clifton Finalist

Class 2A

Coach School Winner/Finalist
Kelley Clark North Hopkins Winner
Bryan Blackwell Christoval Finalist
Alex Cloudy Timpson Finalist
Dusty Collins West Hardin Finalist

Class 1A

Coach School Winner/Finalist
Todd McCormick Perrin Whitt Winner
Taylor Schulte Nazareth Finalist
Sammy Winters Hermleigh Finalist
Kevin Scheler Abbott Finalist

Private School Winners

Division Coach School
Large Private Corey Henderson Dallas Episcopal
Medium Private Steve Turner Colleyville Covenant
Small Private Glen Gleghorn San Angelo Cornerstone