2019-2020 TABC Boys District Picks

Class 1A

Dist 1ST 2ND 3RD
1 Booker Fort Elliott Follett
2 Shamrock White Deer McLean
3 Nazareth Texline Happy
4 Turkey Valley Anton Hart
5 Springlake Earth Amherst Whitharral
6 New Home Petersburg Lorenzo
7 Ropes O’Donnell Wellman-Union
8 Borden County Lenorah Grady Garden City
9 Fort Davis Sierra Blanca Balmorhea
10 Rankin Buena Vista Sanderson
11 Irion City Robert Lee Blackwell
12 Eden Menard Valera
13 Herleigh Ira Roscoe Highland
14 Hermleigh Lueders-Avoca Aspermont
15 Jayton Paducah Spur
16 Munday Knox City Vernon Northside
17 Evant Priddy Cherokee
18 Richland Springs May Brooksmith
19 Lipan Huckabay Lingleville
20 Eula Baird Strawn
21 Graford Perrin-Whitt Newcastle
22 Slidell Saint Jo Bellevue
23 Ector Dodd City Miller Grove
24 Saltillo Avinger Avery
25 Iredell Aquilla Walnut Springs
26 Calvert Bartlett Oglesby
27 Milford Coolidge Trinidad
28 Oakwood La Rue La Poyner Laneville
29 Leggett Goodrich High Island
30 Moulton Dime Box Waelder
31 Rocksprings D’Hanis Medina
32 McMullen County Nordheim Runge

Class 2A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 Gruver Stratford West Texas Sanford-Fritch
2 Wheeler Wellington Clarendon Panhandle
3 Vega Farwell Olton Sudan
4 Floydada New Deal Post Lockney
5 Tahoka Sundown Seagraves Smyer
6 Wink Fort Hancock Van Horn McCamey
7 Forsan Eldorado Christoval Winters
8 Stamford Albany Haskell Hawley
9 Windthorst Seymour Archer City Olney
10 Goldthwaite Santo De Leon Hico
11 Muenster Poolville Alvord Era
12 Lindsay Tom Bean Valley View Tioga
13 Bland Wolfe City Celeste Honey Grove
14 Martin’s Mill North Hopkins Quinlan Boles Como Pickton
15 Clarksville McLeod Bogata Rivercrest Linden-Kildare
16 Big Sandy Hawkins Beckville Price-Carlisle
17 Crawford Bosqueville Chilton Rosebud-Lott
18 Riesel Axtell Hubbard Wortham
19 Kerens Malakoff Cayuga Italy
20 Grapeland Slocum Lovelady Groveton
21 Cushing Douglass Gary Mount Enterprise
22 Shelbyville Tenaha San Augustine Garrison
23 Broaddus Dallardsville Big Sandy West Sabine Zavalla
24 West Hardin Evadale Hull-Daisetta Sabine Pass
25 Hearne Thorndale Mumford Holland
26 Normangee Iola Snook Burton
27 San Saba Mason Junction Harper
28 SA Lee Academy SA Stacey La Pryor Brackettville
29 Flatonia Yorktown Weimar Brazos
30 Port Aransas Kenedy Refugio Falls City
31 Premont Freer Agua Dulce Benavides
32 San Perlita San Isidro Santa Maria Lasara

Class 3A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 Spearman Tulia Canadian Bushland
2 Shallowater Abernathy Littlefield Brownfield
3 Crane Alpine Kermit Anthony
4 Wall Ballinger Brady San Angelo TLCA
5 Jim Ned Merkel Clyde Colorado City
6 Cisco Dublin Early Eastland
7 Brock Peaster Tolar Breckenridge
8 Childress Holliday Bowie WF City View
9 Whitesboro Pottsboro Gunter Ponder
10 Van Alstyne Bonham Whitewright Leonard
11 Dallas Madison Life Oak Cliff Uplift Hampton Prep FW Harmony School
12 Mineola Edgewood Emory Rains Alba Golden
13 Commerce Mount Vernon Winnsboro Pattonville Prairiland
14 Atlanta De Kalb Hooks New Boston
15 Tatum Jefferson Ore City Daingerfield
16 Sabine Arp White Oak Winona
17 Grandview Maypearl Keene Whitney
18 Malakoff Rice Scurry-Rosser Blooming Grove
19 Franklin Little River Academy Cameron Troy
20 Crockett Elkhart Westwood Teague
21 Diboll Central Heights Woodville Newton
22 East Chambers Orangefield Buna Warren
23 Coldspring-Oakhurst Onalaska New Waverly Anderson-Shiro
24 Van Vleck Hitchcock Palacios East Bernard
25 Lago Vista Blanco Georgetown Gateway Jarrell
26 SA Cole SA Randolph Marion Comfort
27 Luling  Karnes City Poth Stockdale
28 Hallettsville Vanderbilt Industrial Columbus Edna
29 Odem Aransas Pass Goliad George West
30 Lytle Jourdanton Cotulla Dilley
31 CC London San Diego Bishop Kingsville Academy
32 Santa Rosa Brownsville IDEA Frontier Lyford Vanguard Academy Rembrant

Class 4A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 Clint San Elizario Clint  Mountain View Fabens
2 Seminole Andrews Monahans Pecos
3 Lubbock Estacado Canyon Hereford Levelland
4 Pampa Dalhart Perryton Dumas
5 Midland Greenwood Snyder Big Spring San Angelo Lake View
6 Burkburnett WF Hirschi Graham Vernon
7 Brownwood Godley Glen Rose Stephenville
8 Argyle Decatur Krum Springtown
9 FW Dunbar Kennedale River Oaks Castleberry FW Western Hills
10 Faith Family Uplift North Hills Carrollton Ranchview Uplift Summit International
11 Celina Melissa Sanger Aubrey
12 Dallas Lincoln Dallas Carter Dallas Pinkston Dallas Hutchins
13 Crandall Sunnyvale Caddo Mills Quinlan Ford
14 Van Mabank Canton Brownsboro
15 Paris Jefferson Libert-Eylau Nort Lamar
16 Longview Springhill Kilgore Henderson Gilmer
17 Waxahachie Life Alvarado Midlothian Heritage Hillsboro
18 Waco Connally China Springs Waco La Vega Lorena
19 Palestine Fairfield Mexia Madisonville
20 Carthage Lufkin Hudson Center Jasper
21 Shepherd Huffman Hargrave Splendora Livingston
22 Silsbee Hardin-Jefferson West Orange-Stark Lumberton
23 Houston Yates Houston Wheatley Houston Washington Houston Furr
24 La Marque Bay City Brazosport Columbia
25 Fulshear Needville Stafford Sealy
26 Navasota La Grange Bellville Caldwell
27 Liberty Hill Salado Taylor Burnet
28 Boerne Fredericksburg Wimberly Fulshear Canyon Lakes
29 Hondo Devine Crystal City Carrizo Springs
30 Pleasanton La Vernia SA Brooks Academy Cuero
31 CC West Oso Sinton Rockport-Fulton Kingsville King
32 Hildalgo Port Isabel Zapata La Feria

Class 5A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 EP Andress EP Burges Canutillo EP Chapin
2 EP Eastwood EP Hanks EP Parkland EP Del Valle
3 Amarillo Palo Duro Amarillo Caprock Lubbock Monterey Lubbock Coronado
4 WF Rider Abilene Wylie Aledo Abilene Cooper
5 Mansfield Timberview Burleson Centennial Crowley Seguin
6 FW Wyatt Arlington Heights FW Eastern Hills FW Southwest
7 Brewer Colleyville Heritage Birdville FW Boswell
8 Northwest Denton Braswell The Colony Denton Ryan
9 Frisco Lone Star Frisco Liberty Frisco Wakeland Frisco Heritage
10 McKinney North Lucas Lovejoy Wylie East Sherman
11 Highland Park Newman Smith Dallas Wilson Dallas Conrad
12 Dallas South Oak Cliff Dallas Kimball Dallas Samuel Seagoville
13 Lancaster Kaufman Mesquit Poteet North Forney
14 Red Oak Midlothian Joshua Ennis
15 Sulfur Springs Lindale Texas High Mt. Pleasant
16 Lufkin Nacogdoches Marshall John Tyler
17 Leander Rouse Cedar Park Pflugerville Connally Marble Falls
18 Manor Georgetown Hutto Georgetown East View
19 Katy Paetow A&M Consolidated Bryan Rudder Magnolia
20 Huntsville Montgomery Lake Creek Willis Kingwood Park
21 PA Memorial Nederland Barbers Hill Cleveland
22 Texas City Galveston Ball Crosby Friendswood
23 Houston Madison Houston Sterling Houston Northside Houston Austin
24 Fort Bend Hightower Shadow Creek Manvel Richmond Foster
25 Austin LBJ Austin Reagan Dripping Springs Lockhart
26 SA Wagner Boerne Champion Kerrville Tivy SA Harlandale
27 SA Houston Alamo Heights SA Jefferson SA Highlands
28 Northside Harlan SA Southside Southwest Legacy Floresville
29 Laredo Martin CC Flour Bluff CC Tuloso-Midway Gregory-Portland
30 CC Ray CC Veterans Memorial CC Miller CC King
31 Sharyland Pioneer Rio Grande City PSJA Southwest Mission Veterans Memorial
32 Brownsville Veterans Memorial Mercedes Edcouch-Elsa Brownsville Pace

Class 6A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 EP Coronado EP Americas EP Pebble Hills EP Socorro
2 Odessa Permian Amarillo Tascosa Midland Lee Wolfforth Frenship
3 Euless Trinity LD Bell Richland Abilene
4 North Crowley Arlington Arlington Bowie Arlington Lamar
5 Denton Guyer Byron Nelson Keller Keller Timber Creek
6 Lewisville Coppell Hebron Flower Mound
7 Waxahachie Desoto Mansfield Lake Ridge Cedar Hill
8 Duncanville Richardson Skyline Lake Highlands
9 Allen Dallas Jesuit Plano West Prosper
10 Wylie Garland Lakeview Centennial Garland Sachse Garland
11 Longview Mesquite Horn Rockwall-Heath Rockwall
12 Waco Midway Killeen Ellison Killeen Shoemaker Harker Heights
13 Vandegrift Leander Cedar Ridge Stony Point
14 Langham Creek Cypress Park Bridgeland Cypress Ranch
15 Klein Forest Klein College Park The Woodlands
16 Aldine Nimitz Aldine Eisenhower Westfield Aldine Davis
17 Cypress Creek Memorial Cypress Falls Jersey Village
18 Houston Science & Math Houston Bellaire Houston Lamar Houston Heights
19 Morton Ranch Mayde Creek Cinco Ranch Tompkins
20 Fort Bend Bush Fort Bend Travis Fort Bend Elkins Fort Bend Ridge Point
21 Beaumont United North Shore Beaumont Westbrook Channelview
22 Summer Creek Atascocita Humble Kingwood
23 Pearland Dawson Pearland Strake Jesuit Alief Taylor
24 Dickinson Clear Lake Clear Brook Clear Springs
25 Austin Westlake Austin Bowie Austin Anderson Kyle Lehman
26 Steele Converse Judson Schertz Clemens SA East Central
27 SA Reagan SA Madison SA Roosevelt SA Johnson
28 SA Brennan SA Brandeis SA O’Connor SA Warren
29 Laredo Nixon Laredo Alexander Laredo United United South
30 McAllen Rowe PSJA North Mission McAllen
31 Edinburg Vela Weslaco Edinburg Weslaco East
32 Los Fresnos Harlingen Brownsville Hanna Harlingen South