2019-2020 TABC Girls District Picks

Class 1A

Dist 1ST 2ND 3RD
1 Follett Higgins Booker
2 McLean White Deer Claude
3 Nazareth Happy Wildorado
4 Valley Anton Silverton
5 Whiteface Morton Springlake-Earth
6 New Home Lorenzo Crosbyton
7 Ropes O’Donnell Wellman-Union
8 Sands Grady Garden City
9 Sierra Blanca Marfa Dell City
10 Rankin Buena Vista Grandfalls-Royalty
11 Blackewell Veribest Robert Lee
12 Eden Rochelle Menard
13 Hermleigh Ira Westbrook
14 Aspermont Roby Hamlin
15 Patton Springs Jayton Spur
16 Benjamin Munday Crowell
17 Jonesboro Lometa Priddy
18 Brooksmith May Richland Springs
19 Lipan Huckabay Gorman
20 Eula Ranger Baird
21 Newcastle Throckmorton Bryson
22 Slidell Bellevue Prairie Valley
23 Dodd City Ector Miller Grove
24 Saltillo Avery Sulphur Bluff
25 Iredell Walnut Springs Aquilla
26 Oglesby Bartlett Buckholts
27 Abbot Milford Coolidge
28 Chireno LaPoynor Neches
29 High Island Spurger Chester
30 Moulton Fayettville Prairie Lea
31 Rocksprings Leakey Nueces Canyon
32 McMullen County Austwell-Tivoli Bruni

Class 2A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 Gruver Stratford Sunray Boys Ranch
2 Panhandle Wellington Clarendon Memphis
3 Vega Farwell Sudan Olton
4 Lockney Post New Deal Floydada
5 Sundown Plains Smyer Seagraves
6 Wink McCamey Van Horn Iraan
7 Christoval Eldorado Miles Forsan
8 Haskell Albany Stamford Roscoe
9 Windthorst Seymour Quanah Electra
10 Goldthwaite Meridian Santo Hico
11 Era Muenster Poolville Alvord
12 Collinsville Valley View Lindsay Sam Rayburn
13 Honey Grove Celeste Trenton Wolfe City
14 Martins Mill North Hopkins Como-Pickton Boles
15 McLeod Clarksville Rivercrest Detroit
16 Union Grove Harleton Hawkins Overton
17 Rosebud-Lott Moody Valley Mills Waco Meyer
18 Marlin Mart Axtell Riesel
19 Kerens Cayuga Frost Itasca
20 Grapeland Centerville Lovelady Leon
21 Douglass Cushing Alto Gary
22 Woden Timpson Tenaha San Augustine
23 D Big Sandy Broaddus West Sabine Colmesneil
24 Hull-Diasetta Deweyville Evadale West Hardin
25 Thorndale Hearne Milano Holland
26 Snook Somerville Normangee Iola
27 Mason San Saba Harper Junction
28 LaPryor Charlotte Sabinal SA Stacey
29 Weimar Flatonia Yorktown Shiner
30 Falls City Three Rivers Refugio Kenedy
31 Freer Riviera Kaufer Premont Agua Dulce
32 Santa Maria San Isidro San Perlita LaVilla

Class 3A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 Canadian Bushland Spearman Muleshoe
2 Idalou Shallowater Brownfield Abernathy
3 Tornillo Presidio Kermit Crane
4 Wall Ballinger Sonora Reagan County
5 Jim Ned Merkel Colorado City Stanton
6 Cisco Eastland Coleman Early
7 Brock Peaster Jacksboro Paradise
8 Nocona Childress Bowie Holliday
9 Pottsboro Ponder Callisburg Gunter
10 Howe Van Alstyne Bells Leonard
11 Uplift Hampton Dallas Madison Life Oak Cliff FW Harmony
12 Edgewood Mineola Rains Alba-Golden
13 MP Chapel Hill Winnsboro Mount Vernon Chisum
14 New Boston Atlanta Omaha Pewitt DeKalb
15 Daingerfield Tatum Elysian Fields Jefferson
16 Harmony White Oak Sabine Arp
17 Keene Maypearl Whitney Grandview
18 Malakoff Scurry-Rosser Blooming Grove Mildred
19 Franklin Lexington Little River Academy Rogers
20 Buffalo Teague Crockett Palestine Westwood
21 Woodville Diboll Pollok Central Hemphill
22 Orangefield East Chambers Buna Warren
23 Anderson-Shiro Trinity New Waverly Coldspring-Oakhurst
24 Hitchcock Boling Palacios East Bernard
25 Jarrell Lago Vista Blanco Johnson City
26 Universal City Randolph Comfort Marion SA Cole
27 Poth Luling Karnes City Nixon-Smiley
28 Schulenburg Hallettsville Columbus Industrial
29 Aransas Pass Skidmore-Tynan Odem George West
30 Jourdanton Lytle Natalia Dilley
31 Santa Gertrudis Bishop Banquete CC London
32 Lyford Santa Rosa Edinburg Quest Brownsville Frontier

Class 4A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 San Elizario Mountain View Clint Fabens
2 Seminole Andrews Fort Stockton Monahans
3 Canyon Levelland Hereford Lamesa
4 Pampa Perryton Dalhart Dumas
5 Snyder M. Greenwood Sweetwater Big Spring
6 WF Hirschi Graham Burkburnett Vernon
7 Stephenville Glen Rose Brownwood Godley
8 Argyle Decatur Bridgeport Krum
9 FW Benbrook Kennedale FW Dunbar Lake Worth
10 Ranchview Faith Family North Hills Prep Summit International
11 Aubrey Melissa Sanger Celina
12 Dallas Lincoln Dallas Pinkston Dallas Carter Dallas Roosevelt
13 Sunnyvale Caddo Mills Crandall Quinlan Ford
14 Canton Brownsboro Van Athens
15 Pleasant Grove Liberty-Eylau Paris North Lamar
16 Gilmer Bullard Tyler Chapel Hill Kilgore
17 Midlothian  Heritage Hillsboro Ferris Alvarado
18 Lorena Waco Connally Robinson China Spring
19 Fairfield  Rusk Mexia Palestine
20 Jasper Huntington Center  Hudson
21 Livingston Tarkington Huffman Hargrave Splendora
22 Hardin-Jefferson Silsbee Little Cypress-Mauriceville Lumberton
23 Yates North Forest Wheatley Kashmere
24 Sweeny LaMarque Brazosport Bay City
25 El Campo Royal Stafford Sealy
26 Navasota LaGrange Smithville Bellville
27 Liberty Hill Burnet Taylor Lampasas
28 Fredericksburg Boerne Wimberley Canyon Lake
29 Devine Crystal City Hondo Carrizo Springs
30 Gonzales Navarro Pleasanton Cuero
31 Beeville Jones West Oso Robstown Orange Grove
32 Hidalgo Rio Hondo LaFeria Zapata

Class 5A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 EP Andress EP Chapin EP Burges EP Jefferson
2 EP Eastwood EP Eastlake EP El Dorado EP Bel Air
3 Amarillo Lubbock Cooper Lubbock Monterey Plainview
4 Aledo Abilene Wylie Abilene Cooper WF Rider
5 Mansfield Timberview Mansfield Legacy Crowley Burleson Centennial
6 FW Arlington Heights FW Southwest FW Wyatt FW Eastern Hills
7 Birdville Grapevine Boswell Saginaw
8 The Colony Lake Dallas Denton Braswell Denton
9 Frisco Liberty Frisco Centennial Frisco Memorial Frisco Lone Star
10 Wylie East Lovejoy McKinney North Denison
11 Highland Park Dallas Wilson Carrollton Turner Carrollton Creekview
12 South Oak Cliff Dallas Samuel Dallas Kimball Dallas Adamson
13 Mesquite Poteet North Forney Lancaster Forney
14 Red Oak Cleburne Midlothian Waco University
15 Royse City Texarkana Texas Mount Pleasant Sulphur Springs
16 Jacksonville Tyler Lufkin Hallsville
17 Cedar Park Pflugerville Leander Rouse Pflugerville Connally
18 Georgetown Manor Austin Eastview Hutto
19 Bryan Rudder Waller College Station Magnolia West
20 Huntsville New Caney Tomball Kingwood Park
21 Barbers Hill Port Neches-Groves Port Arthur Memorial Dayton
22 Galveston Ball Friendswood Goose Creek Memorial Crosby
23 Houston Madison Houston Sterling Houston Sharpstown Houston Waltrip
24 Shadow Creek FB Hightower Manvel Foster
25 Dripping Springs Lockhart Austin Crockett Austin LBJ
26 Kerrville Tivy SA Veterans Memorial Boerne Champion SA Wagner
27 SA Highlands SA Edison SA Brackenridge SA Houston
28 SA Harlan Medina Valley SA Southside Floresville
29 Flour Bluff Tuloso-Midway Alice Laredo Martin
30 CC Veterans Memorial CC Carroll Victoria West Victoria East
31 Sharyland Pioneer Mission Veterans Memorial PSJA Memorial Rio Grande City
32 Mercedes Brownsville Veterans Memorial Brownsville Pace Pharr Valley View

Class 6A

Dist 1ST 2ND 3RD 4TH
1 EP Pebble Hills EP Americas EP Franklin EP Montwood
2 Frenship Amarillo Tascosa Midland Lee Midland
3 Hurst Bell Abilene San Angelo Central Richland
4 Arlington Martin Arlington Bowie North Crowley Trimble Tech
5 Denton  Guyer Keller Southlake Carroll Timber Creek
6 Irving MacArthur Hebron Lewisville FM Marcus
7 Desoto South Grand Prairie Cedar Hill Summit
8 Duncanville Dallas Skyline Richardson Richardson Pearce
9 Allen Prosper Plano McKinney
10 Sachse Garland Lakeview Wylie Rowlett
11 Rockwall Tyler Lee Mesquite Horn Longview
12 Waco  Midway Harker Heights Killeen Ellison Copperas Cove
13 RR Hendrickson Vista Ridge Cedar Ridge RR Westwood
14 Cy-Ranch Cy-Springs Langham Creek Bridgeland
15 Klein  Collins Conroe Oak Ridge Klein Oak
16 Spring Westfield Dekaney Nimitz
17 Jersey Village Cy-Creek Cy-Fair Cy-Falls
18 Houston  Westside Houston Heights Houston Bellaire Houston Lamar
19 Katy Morton Ranch Seven Lakes Katy Taylor
20 FB Ridge Point FB Dulles FB Kempner FB Bush
21 Beaumont United North Shore LaPorte Deer Park
22 Summer Creek Atascocita Humble Dobie
23 Alief Elsik Alief Taylor George Ranch Pearland
24 Clear Springs Clear Falls Clear Lake Clear Brook
25 Westlake Lake Travis Austin Bowie Buda Hays
26 Converse Judson Cibolo Steele Schertz  Clemens Smithson Valley
27 SA Reagan SA Johnson SA Madison SA Churchill
28 SA Brandeis SA Clark SA O’Connor SA Holmes
29 Laredo United Laredo Alexander Laredo Nixon Del Rio
30 PSJA North McAllen Memorial Pharr-San Juan- Alamo McAllen
31 Edinburg Weslaco Edinburg Vela Weslaco East
32 Harlingen Harlingen South Los Fresnos Brownsville Hanna