2021-2022 TABC Girls District Picks

Class 1A

Region 1

District 1
1. Follett
2. Miami
3. Fort Elliott
4. McLean

District 2
1. Claude
2. Turkey Valley
3. White Deer

4. Silverton

District 3
1. Nazareth
2. Happy
3.Wildorado
4. Hartley

District 4
1. Springlake-Earth
2. Kress
3. Hart
4. Anton

District 5
1. Spur
2. Jayton
3. Guthrie
4. Patton Springs

District 6
1. Lorenzo
2. O’Donnell
3. Crosbyton
4. Southland

District 7
1. Whiteface
2. Whitharral
3. Meadow
4. Welch Dawson

District 8
1. Sands
2. Borden County
3. Klondike
4. Grady

Region 2

District 9
1. Blamorhea
2. Marfa
3. Van Horn
4. Fort Davis

District 10
1. Rankin
2. Buena Vista
3. Irran
4. Grandfalls-Royalty

District 11
1. Irion County
2. Robert Lee
3. Sterling City
4. Water Valley

District 12
1. Veribest
2. Eden
3. Santa Anna
4. Menard

District 13
1. Eula
2. Cross Plains
3. May

4. Baird

District 14
1. Hermleigh
2. Westbrook
3. Roscoe Highland
4. Loraine

District 15
1. Aspermont
2. Roby
3. Rule
4. Rotan

District 16
1. Munday
2. Benjamin
3. Electra
4. Chillicothe

Region 3

District 17
1. Richland Springs
2. Lometa
3. Cherokee
4. Rochelle

District 18
1. Priddy
2. Gustine
3. Zephyr
4. Sidney

District 19
1. Huckabay
2. Lindville
3. Gordon
4. Strawn

District 20
1. Iredell
2. Blum
3. Kopperl
4. Morgan

District 21
1. Graford
2. Throckmorton
3. Newcastle
4. Perrin-Whitt

District 22
1. Slidell
2. Henrietta Midway
3. Bellevue
4. Saint Jo

District 23
1. Dodd City
2. Miller Grove
3. Ector
4. Campbell

District 24
1. Saltillo
2. Bloomburg
3. Sulphur Bluff
4. Avinger

Region 4

District 25
1. Abbott
2. Aquilla
3. Jonesboro
4. Oglesby

District 26
1. Hubbard
2. Coolidge
2. Milford
4. Trinidad

District 27
1. Neches
2. Wells
3. Laneville
4. Groveton Centerville

District 28
1. Chireno
2. Zavalla
3. Chester
4. Leggett

District 29
1. Fayetteville
2. Dime Box
3. North Zulch
4. Bartlett

District 30
1. Moulton
2. Prairie Lea
3. Nordheim
4. Austwell-Tivoli

District 31
1. Rocksprings
2. D’Hanis
3. Nueces Canyon
4. Medina

District 32
1. McMullen County
2. San Perlita
3. San Isidro
4. Benavides

Class 2A

Region 1

District 1
1. Gruver
2. Stratford
3. West Texas
4. Sunray

District 2
1. Panhandle
2. Wellington
3. Shamrock
4. Clarendon

District 3
1. Vega
2. Farwell
3. Olton
4. Bovina

District 4
1. New Deal
2. Ralls
3. Hale Center
4. Lockney

District 5
1. Sudan
2. Sundown
3. Plains
4. Seagraves

District 6
1. New Home
2. Ropes
3. Post
4. Smyer

District 7
1. Christoval
2. Wink
3. McCamey
4. Ozona

District 8
1. Forsan
2. Roscoe
3. Colorado City
4. Coleman

Region 2

District 9
1. Archer City
2. Quanah
3. Windthorst
4. Seymour

District 10
1. Cisco
2. Haskell
3. Stamford
4. Hawley

District 11
1. Lipan
2. Hico
3. Tolar
4. DeLeon

District 12
1. Valley Mills
2. Hamilton
3. Itasca
4. Frost

District 13
1. Muenster
2. Alvord
3. Era
4. Lindsay

District 14
1. Bland
2. Tom Bean
3. Wolfe City
4. Ivanhoe Rayburn

District 15
1. Cooper
2. Alba-Golden
3. Boles
4. Como-Pickton

District 16
1. McLeod
2. Detroit
3. Clarksville
4. Rivercrest

Region 3

District 17
1. Crawford
2. Bosqueville
3. Rosebud-Lott
4. Moody

District 18
1. Axtell
2. Marlin
3. Bremond
4. Mart

District 19
1. Martin’s Mill
2. Frankston
3. LaPoynor
4. Cayuga

District 20
1. Lovelady
2. Centerville
3. Groveton
4. Jewett Leon

District 21
1. Hawkins
2. Union Grove
3. Beckville
4. Overton

District 22
1. Douglass
2. Woden
3. New Summerfield
4. Cushing

District 23
1. Timpson
2. Tenaha
3. San Augustine
4. Shelbyville

District 24
1. D. Big Sandy
2. Broaddus
3. West Sabine
4. Brookland

Region 4

District 25
1. Evadale
2. Hull-Diasetta

3. Deweyville
4. Sabine Pass

District 26
1. Normangee
2. Somerville
3. Iola
4. Mumford

District 27
1. Hearne
2. Thorndale
3. Thrall
4. Milano

District 28
1. Schulenburg
2. Weimar
3. Ganado
4. Shiner

District 29
1. Mason
2. Harper
3. San Saba
4. Goldthwaite

District 30
1. Falls City
2. Charlotte
3. Sabinal
4. Brackett

District 31
1. Port Aransas
2. Yorktown
3. Three Rivers
4. Refugio

District 32
1. Premont
2. Freer
3. Santa Maria
4. Riviera Kaufer

Class 3A

Region 1

District 1
1. Canadian

2. Bushland
3. Spearman
4. Dalhart

District 2
1. Shallowater

2. Idalou
3. Childress
4. Abernathy

District 3
1. Brownfield

2. Littlefield
3. Lamesa
4. Muleshoe

District 4
1. Alpine

2. Tornillo
3. Kermit
4. Presidio

District 5
1. Crane

2. Coahoma
3. Reagan County
4. Stanton

District 6
1. Jim Ned

2. Wall
3. Ballinger
4. Clyde

District 7
1. Nocona

2. Holliday
3. Bowie
4. WF City View

District 8
1. Peaster

2. Brock
3. Bangs
4. Eastland

Region 2

District 9
1. Maypearl

2. Dallas Madison
3. Keene
4. Grandview

District 10
1. Ponder

2. Whitesboro
3. Pilot Point
4. Paradise

District 11
1. Gunter

2. Bells
3. Whitewright
4. Pottsboro

District 12
1. Edgewood

2. Lone Oake
3. Prairieland
4. Rains

District 13
1. Winnsboro

2. MP Chapel Hill
3. Mount Vernon
4. Quitman

District 14
1. DeKalb

2. New Boston
3. Omaha Pewitt
4. Hooks

District 15
1. Gladewater

2. Gladewater Sabine
3. White Oak
4. Hughes Springs

District 16
1. Tatum

2. West Rusk
3. Waskom
4. Jefferson

Region 3

District 17
1. Lorena

2. Werst
3. Whitney
4. Troy

District 18
1. Mildred

2. Rice
3. Malakoff
4. Scurry-Rosser

District 19
1. LR Academy

2. Lexington
3. Rogers
4. Cameron Yoe

District 20
1. Fairfield

2. Teague
3. Franklin
4. Grosebeck

District 21
1. Pollok Central

2. Huntington
3. Central Heights
4. Lufkin Pineywoods

District 22
1. Woodville

2. East Chambers
3. Buna
4. Warren

District 23
1. Onalaska
2. Anderson-Shiro
3. Hardin

4. Tarkington

District 24
1. Hitchcock

2. East Bernard
3. Boling
4. Danbury

Region 4

District 25
1. Lago Vista

2. Blanco
3. Comfort
4. Llano

District 26
1. SA Cole

2. SA Randolph
3. Nixon-Smiley
4. Luling

District 27
1. Lytle

2. Poth
3. Karnes City
4. Jourdanton

District 28
1. Columbus

2. Palacios
3. Hallettsville
4. Yoakum

District 29
1. Skidmore-Tynan

2. Aransas Pass
3. Mathis
4. Odem

District 30
1. Bishop

2. Santa Gertrudis
3. CC London
4. Falfurrias

District 31
1. Lyford

2. Donna IDEA
3. Pharr IDEA
4. Pharr Vanguard

District 32
1. Brownsville IDEA Frontier

2. Brownsville IDEA Riverview
3. Santa Rosa
4. Progresso

Class 4A

Region 1

District 1
1. Mountain View
2. San Elizario

3. EP Riverside
4. Clint

District 2
1. Seminole

2. Midland Greenwood
3. Andrews
4. Monahans

District 3
1. Levelland

2. Estacado
3. Big Spring
4. Snyder

District 4
1. Canyon

2. Hereford
3. Dumas
4. Perryton

District 5
1. Graham

2. Iowa Park
3. Burkburnett

4. WF Hirsci

District 6
1. Stephenville

2. Glen Rose
3. Lampasas
4. Brownwood

District 7
1. Argyle

2. Decatur
3. Bridgeport
4. Krum

District 8
1. FW Dunbar

2. FW Benbrook
3. FW Carter-Riverside
4. FW Eastern Hills

Region 2

District 9
1. Sanger

2. Aubrey
3. Melissa
4. Van Alstyne

District 10
1. Kennedale

2. Ranchview
3. Faith Family
4. Irving North Hills

District 11
1. Midlothian Heritage
2. Alvarado
3. Godley
4. Ferris

District 12
1. Pinkston
2. Lincoln

3. Carter
4. Roosevelt

District 13
1. Sunnyvale

2. Caddo Mills
3. Terrell
4. Kaufman

District 14
1. Brownsboro

2. Canton 
3. Van
4. Mabank

District 15
1. Gilmer

2. Liberty Eylau
3. North Lamar
4. Pittsburg

District 16
1. Tyler Chapel Hill

2. Lindale
3. Kilgore
4. Bullard

Region 3

District 17
1. Jasper

2. Palestine
3. Carthage
4. Center

District 18
1. Mexia

2. China Spring
3. LaVega
4. Madisonville

District 19
1. Burnet

2. Jarrell
3. Salado
4. Lake Belton

District 20
1. La Grange

2. Giddings
3. Smithville
4. Austin LBJ

District 21
1. Hardin-Jefferson

2. Livingston
3. Huffman Hargrave
4. Liberty

District 22
1. Silsbee 

2. Lumberton
3. Little Cypress-Mauriceville
4. Orangefield

District 23
1. Kashmere

2. Yates
3. Washington
4. Worthing

District 24
1. Bellville

2. Brookshire Royal
3. Navasota
4. El Campo

Region 4

District 25
1. Brazosport

2. Sweeny
3. Stafford
4. LaMarque

District 26
1. Beeville Jones

2. Rockport-Fulton
3. Sinton
4. PL Calhoun

District 27
1. Navarro

2. Cuero
3. LaVernia

4. Pleasanton

District 28
1. Boerne

2. Fredericksburg
3. Wimberley
4. Bandera

District 29
1. Devine

2. Somerset
3. SA Young Womens Leadership
4. SA Fox Tech

District 30
1. Crystal City

2. Hondo 
3. Uvalde
4. Carrizo Springs

District 31
1. Tuloso-Midway

2. Kingsville
3. Calallen 
4. Robstown

District 32
1. Rio Hondo

2. RGC La Grulla
3. La Feria
4. Port Isabel

Class 5A

Region 1

District 1
1. EP Chapin

2. Ep Andress
3. EP Burges
4. El Paso

District 2
1. EP Hanks

2. Canutillo
3. EP El Dorado
4. EP Bel Air

District 3
1. Amarillo

2. Plainview
3. Tascosa

4. Palo Duro

District 4
1. Lubbock Cooper

2. Abilene Wylie
3. Lubbock Coronado
4. Abilene Cooper

District 5
1. WF Rider

2. Azle
3. Granbury
4. Aledo

District 6
1. Lake Dallas

2. Grapevine
3. Colleyville Heritage
4. Justin Northwest

District 7
1. Saginaw

2. Arlington Heights
3. FW Trimble Tech
4. FW Wyatt

District 8
1. Mansfield Legacy

2. Mansfield Timberview 
3. Mansfield Summit
4. Burleson Centennial

Region 2

District 9
1. Frisco Liberty

2. Frisco Memorial
3. Frisco Lone Star
4. Frisco Reedy

District 10
1. Wylie East

2. McKinney North
3. Rock Hill
4. Princeton

District 11
1. Newman Smith

2. Creekview
3. Dallas Wilson
4. Dallas White

District 12
1. Lancaster

2. South Oak Cliff
3. Sunset
4. Spruce

District 13
1. Highland Park

2. Royse City
3. North Forney
4. Crandall

District 14
1. Red Oak

2. Midlothian
3. Joshua
4. Cleburne

District 15
1. Mount Pleasant

2. Sulphur SPrings
3. Marshall
4. Hallsville

District 16
1. Hunstville

2. Jacksonville
3. Lufkin
4. Tyler

Region 3

District 17
1. Austin Anderson

2. Austin LASA
3. Austin Crockett
4. Lockhart

District 18
1. Pflugerville Hendrickson

2. Pflugerville
3. Pflugerville Weiss
4. Manor

District 19
1. College Station

2. A&M Consolidated
3. Bryan Rudder
4. Katy Jordan

District 20
1. Kingwood Park

2. New Caney Porter
3. Montgomery
4. New Caney

District 21
1. Beaumont United

2. Barbers Hill
3. Crosby
4. Nederland

District 22
1. Manvel

2. LaPorte
3. Santa Fe
4. Friendswood

District 23
1. Houston Sterling

2. Houston Madison
3. Houston Sharpstown
4. Houston Northside

District 24
1. Hightower

2. Fulshear
3. Foster
4. Angleton

Region 4

District 25
1. Cedar Park

2. Georgetown
3. Georgetown East View
4. Leander Glenn

District 26
1. Boerne Champion

2. Comal Canyon
3. Kerville Tivy
4. SA Veterans Memorial

District 27
1. SA Edison

2. SA Kennedy
3. SA Highlands
4. SA Brackenridge

District 28
1. Medina Valley

2. SA Harlandale
3. SA Southwside
4. SA Southwest Legacy

District 29
1. CC Veterans Memorial

2. CC Flour Bluff
3. Victoria East
4. CC Moody

District 30
1. Rio Grande City

2. Laredo Martin
3. Laredo Cigarroa
4. Roma

District 31
1. Sharyland Pioneer

2. McAllen
3. Pharr Valley View
4. McAllen Rowe

District 32
1. B Veterans Memorial

2. Edcouch-Elsa
3. Donna
4. Brownsville Pace

Class 6A

Region 1

District 1
1. EP Franklin

2. EP Americas
3. EP Eastwood
4. EP Socorro

District 2
1. Frenship

2. Midland Legacy
3. San Angelo Central
4. Odessa

District 3
1. North Crowley

2. Hurst Bell
3. Euless Trinity
4. Boswell

District 4
1. Keller

2. Southlake Carroll
3. Fossil Ridge
4. Timber Creek

District 5
1. Allen

2. McKinney
3. Braswell

4. Guyer

District 6
1. Plano East

2. Plano
3. Hebron
4. Flower Mound

District 7
1. Irving MacArthur

2. Richardson
3. Pearce
4. Lake Highlands

District 8
1. South Grand Prairie

2. Arlington Martin
3. Arlington Houston
4. Arlington Bowie

Region 2

District 9
1. Sachse

2. Lakeview Centennial
3. Wylie
4. Skyline

District 10
1. Dallas Skyline

2. Mesquite Horn
3. Rockwall
4. Tyler Legacy

District 11
1. DeSoto

2. Duncanville
3. Cedar Hill
4. Mansfield 

District 12
1. Harker Heights

2. Temple
3. Ellison 

4. Belton

District 13
1. Oak Ridge

2. Grand Oaks 
3. College Park
4. Conroe

District 14
1. Westfield

2. Spring
3. Aldine MacArthur
4. Aldine Davis

District 15
1. Tomball Memorial
2. Klein Oak

3. Klein Collins
4. Klein Cane

District 16
1. Langham Creek

2. Cy-Ranch
3. Bridgeland
4. Cy-Springs

Region 3

District 17
1. SB Memorial

2. Cy-Creek
3. Jersey Village
4. Stratford

District 18
1. Houston Westside

2. Houston Bellaire
3. Houston Heights
4. Houston Lamar

District 19
1. Tompkins

2. Seven Lakes
3. Cinco Ranch
4. Katy

District 20
1. Dulles

2. George Ranch
3. Ridge Point
4. Elkins

District 21
1. Summer Creek

2. Atascocita
3. North Shore
4. West Brook

District 22
1. Dobie

2. Deer Park
3. Pasadena Memorial
4. Channelview

District 23
1. Shadow Creek

2. Pearland
3. Pearland Dawson
4. Alief Taylor

District 24
1. Clear Springs

2. Dickinson
3. Clear Creek
4. Clear Falls

Region 4

District 25
1. Cedar Ridge

2. Vista Ridge
3. Vandegrift
4. RR Westwood

District 26
1. Lake Travis

2. Austin
3. Westlake
4. Austin Bowie

District 27
1. Judson

2. Steele
3. Schertz Clemens
4. SA Wagner

District 28
1. SA Reagan

2. SA Clark
3. SA Johnson
4. SA Brandeis

District 29
1. SA Stevens 

2. SA Harlan
3. SA Marshall
4. SA Brennan

District 30
1. Laredo United South

2. Laredo Alexander
3. Laredo United
4. Laredo Nixon

District 31
1. Edinburg

2. Pharr-San Juan-Alamo
3. Edinburg Vela
4. PSJA North

District 32
1. Harlingen

2. Weslaco
3. Brownsville Hanna
4. Harlingen South